Isegi kümnete tuhandete Vene sõdurite koondumise järel Ukraina piirile küsivad paljud Saksa juhtivad sotsiaaldemokraadid, kas sissetungioht mitte liialdus pole.
Nord Stream 2 ja Rosneftiga seotud endine kantsler Gerhard Schröder, samuti sotsiaaldemokraatide (SPD) ridadest, hoiatab aga Kiievit «mõõgatäristamise» eest ja räägib, et Venemaa sõjalised ettevalmistused on reaktsioon NATO õppustele Balti riikides ja Poolas.
Valitsuse juhtparteist kostuvad vastuolulised hääled hägustavad Scholzi sõnumit, et Saksamaa on Venemaa ohu puhul liitlastega ühtne.
Muret süvendab Saksamaa keeldumine Ukrainale relvi tarnida seoses oma Teise maailmasõja järgse ajaloolise vastutuse teemaga.
«Saksa välispoliitika suurim häda on praegu kantsleri partei SPD,» kirjutas nädalakiri Spiegel. Spiegeli hinnagul tunneb suur osa vasaktsentristlikust SPD-st ikka veel Moskva suhtes sümpaatiat.
Partei peasekretär Kevin Kühnert hoiatas hiljuti rahvusvahelise konflikti esilemanamise eest, mis mataks maha projektid, «mis alati on kellelegi pinnuks silmas».
Ta viitas vastuolulisele torujuhtmele Nord Stream 2, mis tooks Vene gaasi Euroopasse, kuid mis Washingtoni ja paljude Euroopa riikide arvates üksnes suurendab sõltuvust Venemaast.
Kaitseminister Christine Lambrecht, samuti sotsiaaldemokraat, oli jaanuari algul seisukohal, et torujuhtme tulevikku ei tohi siduda Ukraina kriisiga. Hiljem leidis ta siiski USA ja teiste võtmeliitlaste surve alla jäädes, et Venemaa sissetungi korral on kõik võimalused laual.
Schröder on aga endiselt Venemaa naftahiiu Rosneft nõukogu esimees.
Kiievi linnapea Vitali Klõtško on öelnud, et Saksamaa peaks keelama Schröderi sarnastel lobistidel Venemaa režiimi heaks töötamise.