Briti kaitseminister Ben Wallace võrdles täna Lääne diplomaatilisi püüdeid mõjutada Venemaad loobuma sissetungist Ukrainasse Natsi-Saksamaa lepitamise katsetega enne Teist maailmasõda.
Briti kaitseminister: vastasseisus Venemaaga on Müncheni hõngu (6)
Wallace ütles ajalehele Sunday Times, et Vene president Vladimir Putin võib saata piirile koondatud väed iga hetk Ukrainasse. Tema sõnul ei ole lääneriigid Moskvaga küllalt karmid.
«Võib juhtuda, et ta (Putin) lülitab lihtsalt oma tankid välja ja me kõik läheme koju, aga mõnede jaoks Läänes on õhus Müncheni hõngu,» ütles Wallace.
Müncheni kokkuleppega, millele kirjutasid 1938. aastal alla Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia esindajad, anti Saksamaale Tšehhoslovakkia sudeedisakslastega asustatud alad, kuid sõda sellega ära hoida ei suudetud.
Lääneriikide liidrid on viimastel nädalatel sõelunud Moskva vahet lootuses veenda Putinit oma vägesid tagasi kutsuma.
«Murelikuks teeb see, et hoolimata tohutust kogusest intensiivsest diplomaatiast on vägede koondamine jätkunud. See ei ole peatunud, see on jätkunud,» ütles Wallace.
Ukraina suursaadik Lodonis märkis, et võrdlus Müncheniga ei pruugi olukorra leevendamisele kaasa aidata.
«See ei ole meie jaoks parim aeg oma partnereid maailmas solvata, tuletades neile meelde seda tegu, mis tegelikult ei toonud rahu, vaid tõi vastupidiselt sõja,» ütles Vadõm Prõstaiko BBC raadiole. «Paanika on kõikjal, mitte ainult inimeste mõtetes, vaid ka finatsturgudel.»
Briti konservatiivist parlamendisaadik Brandon Lewis leidis pühapäeval Sky Newsi hommikuprogrammis, et võrdlus natsidega ei olnud Wallace'i väljaütlemise põhisisu.
Wallace võrdles Lewise sõnul Teise maailmasõja eelõhtul tehtud diplomaatilisi püüdlusi nende diplomaatiliste püüdlustega, mida nüüd tehakse.
Hiljem pühapäeval kirjutas Wallace Twitteris, et katkestas perepuhkuse ja pöördus tagasi koju, «sest me oleme mures olukorra halvenemise pärast Ukrainas».