N, 2.02.2023

Kolm järjestikust orkaanimõõtu tormi sulgevad Saksamaal koolid ja ähvardavad rongiliiklust

Postimees
Kolm järjestikust orkaanimõõtu tormi sulgevad Saksamaal koolid ja ähvardavad rongiliiklust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vihmavarjuga naine täna Hildesheimis. Öö jooksul peaks suuremas osas Põhja-Saksamaal tõusma marutuul ning lähipäevil on oodata mitut järjestikust tugevat tormi.
Vihmavarjuga naine täna Hildesheimis. Öö jooksul peaks suuremas osas Põhja-Saksamaal tõusma marutuul ning lähipäevil on oodata mitut järjestikust tugevat tormi. Foto: Julian Stratenschulte / DPA / AP / Scanpix

Ennekõike Saksamaa põhjaosas oodatakse alates täna õhtust alates tormi, milles tuule kiirus võib ulatuda koguni orkaani märgistava 120 kilomeetrini tunnis, mistõttu juba praegu on otsustatud, et homme jäävad riigi rahvaroheimal liidumaal Nordrhein-Westfalenis koolid suletuks.

Nime Xandra saanud torm liigub vihmasaju ja äikese saatel alates täna õhtupoolikust üle Loode-Saksamaa kagu suunas kuni riigi keskosani. Saksamaa ilmateenistus (DWD) on kuni homme õhtuni andnud hoiatuse «täieulatusliku tormiolukorra» eest, vahendas avalik-õiguslik ringhääling MDR.

Valdavalt ulatub tuuleiilide kiirus tormis 80–110 kilomeetrini tunnis, kuid võimalik on ka 120 kilomeetrini tunnis küündivaid puhanguid.

Schleusingeni linnas panid vabatahtlikud vee tõrjumiseks täna välja 2000 liivakotti.

Kui homme õhtul peaks torm Xandra taanduma, siis hingetõmbepaus jääb Saksamaal napiks, sest kohe selle kannul oodatakse sama võimsat maru nimega Ylenia, mis DWD ennustusel tabab taas riigi põhjaosa. Sellele peaks järgnema veel ka kolmas torm, mis kannab nime Zeynep.

«See, mis meid järgmisel kolmel päeval kuni laupäevani ähvardab, on potentsiaalselt väga ohtlik,» hoiatas ilmateenistus.

Nordrhein-Westfaleni liidumaa koolide minister Yvonne Gebauer teatas juba, et homme piirkonnas õppetööd ei toimu, sest ta ei soovi, et lapsed raju kõrghetkel kooli liikuma peaks. Liidumaa perede minister Joachim Stamp palus omalt poolt vanematel homme lasteaialapsed koju jätta, vahendas uudisteagentuur DPA.

Rheinland-Pfalzi, Saarlandi ja Brandenburgi liidumaa võimud ütlesid, et lapsevanematel tuleks ise langetada homme otsus, kas õpilastel on ohutu kooli minna või mitte.

Tüüringi ja Brandenburgi liidumaal otsustati homme jätta suletuks ka kõik pargid.

Raudteefirma Deutschen Bahn on juba hoiatanud, et lähipäevil või rongiliiklus toimida tormipiirkonnas vaid piiratult.

Põhjamere rannikul võib torm tuua kaasa ka veetaseme tõusu. Alam-Saksimaa ametivõimude teatel võib öine veetase täna olla tavapärasest veerand kuni kolmveerand meetrit kõrgem. Tavalisest kõrgem peaks tõusu ajal olema veetase ka homme ning ööl vastu reedet, vahendas RND.

Lisaks on Tüüringi liidumaal antud veetaseme tõusu hoiatus Werra lisajõgede ääres. Schleusingeni linnas panid vabatahtlikud vee tõrjumiseks täna välja 2000 liivakotti.

Torm Xandra hakkas Šotimaalt üle Põhjamere Saksamaa suunas liikuma täna hommikul ja jõuab päeva lõpuks ka Lõuna-Rootsisse. Kuna torm toob kaasa sooja õhu, moodustuvad ilmateenistuse teatel Põhja-Atlandil veel kaks orkaani mõõtu raju: Ylenia jõuab Saksamaale juba homme ja Zeynep reede õhtul.

Kui Ylenia toob alates neljapäeva hilisõhtust endaga Loode-, Kesk- ja Ida-Saksamaal kaasa 100 kilomeetrit tunnis puhuva tuule ja kuni 120 kilomeetrini tunnis küündivad iilid, siis Zeynepi võimsust ilmateenistus praegu veel ennustada ei julge.

Märksõnad
Tagasi üles