L, 3.06.2023

Leedu president: Venemaa kallaletung ELile ei ole välistatud

BNS
Facebook Twitter
Comments 5
Leedu president Leedu president Gitanas Nausėda eelmisel nädalal.
Leedu president Leedu president Gitanas Nausėda eelmisel nädalal. Foto: NICOLAS MAETERLINCK / Belga / ZUMA Press / Scanpix

Vaadates Venemaa agressiooni Ukrainas ja Moskva retoorikat, ei saa välistada, et Venemaa võib rünnata kõiki Euroopa Liidu riike, ütles Leedu president Gitanas Nausėda.

Rootsi telekanalile SVT Nyheter antud usutluses ütles Nausėda, et rünnak võib olla sõjaline, küber- või ka mõnel muul viisil. «Keegi ei saa välistada, et homme võivad need olla kõik ELi riigid, mitte ainult Leedu, vaid kõik ELi riigid – olgu selleks sõjaline või küberrünnak või midagi muud. Seetõttu kuulutasime välja erakorralise seisukorra,» ütles Nausėda.

«Meid ei ähvardata veel, aga me peame olema valmis, peame ametkonnad ette valmistama,» rõhutas Nausėda ja lisas, et erakorralise seisukorra eesmärk on Leedu riigipiiri tugevdamine.

Ta väljendas usku Ukraina sõjaväelaste otsustavusesse oma riiki kaitsta ja rõhutas, et Lääs on Ukrainale sõjalise, rahalise ja igasuguse muu toetuse andmisel ühtsem kui kunagi varem.

«Ma arvan, et Ukraina kaitseb oma riiki väga hästi. Arvan, et venelased ei oodanud nii tugevat vastupanu. Ja mida kauem me seda vaatame, seda rohkem käib alla Vene väe moraal, sihikindlus sõjategevust jätkata,» lausus Leedu president.

Nausėda kutsus Ukrainat üles vastu panema ja seisma kindlalt ning läänt täitma oma kohustust ja aidata Ukrainal ellu jääda. «Peame tegema seda kõikide vahenditega ja igast suunast: sanktsioonide, rahalise, majandusliku, poliitilise toetusega. Peame töötama ka erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides ja võimalusel välistama Venemaa kõikidest kultuuri- ja spordiüritustest. Sest vene inimesed peaksid tundma vastutust nende tegude eest ja pöörduma võimude poole: mida te teete, inimesed? Mida te teete?!» ütles Nausėda.

«Loomulikult saab olukorda põhjalikult muuta vaid rahvusvahelise üldsuse tugev ja otsustav reaktsioon,» lisas ta.

Kreml andis eelmisel neljapäeval käsu sissetungiks Ukrainasse, vallandades sõja, mis kutsus esile pahameele ja raevu kogu maailmas. Vene maavägi tungib Ukrainasse nii põhjast, läbi Valgevene kui ka idast ja lõunast, kuid seisab silmitsi Ukraina väe ägeda vastupanuga.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles