Saada vihje

Ukraina koos toetajatega boikottisid Lavrovi kõnet

Copy
Diplomaadid lahkuvad Sergei Lavrovi videopöördumise ajal desarmeerimiskonverentsi saalist.
Diplomaadid lahkuvad Sergei Lavrovi videopöördumise ajal desarmeerimiskonverentsi saalist. Foto: SALVATORE DI NOLFI/AP/SCANPIX

Ukraina ja paljude teiste riikide diplomaadid tõusid eile Šveitsis Genfis desarmeerimiskonverentsil Vene välisministri Sergei Lavrovi kõne alguses püsti ja lahkusid saalist.

Lavrov pidi algul Genfi isiklikult kohale minema, kuid ei saanud, sest Euroopa Liidu riigid panid õhuruumi talle kinni. Oma kõne esitas ta eelsalvestatud videopöördumisena.

Saalist lahkunud diplomaadid kogunesid väljas Ukraina lipu ette ja aplodeerisid valjult. Seda oli kuulda ka sisuliselt tühjaks jäänud saalis, kuhu jäi vaid käputäis suursaadikuid riikidest, nagu Jeemen, Süüria, Venezuela ja Tuneesia, vahendas uudisteagentuur AFP.

«Venemaa valimatud rünnakud tsiviil- ja elutähtsa taristu vastu on sõjakuriteod ja Rooma statuudi rikkumine,» ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba konverentsil enne Lavrovi pöördumist. «Vene agressioon on ülemaailmne oht,» hoiatas ta, rõhutades, et ka vastus sellele peab olema ülemaailmne.

Lavrov süüdistas kõnes sõja puhkemises Kiievit ja väitis, et viimane üritab luua tuumarelva. «Rahvusvahelise kogukonna vastutustundliku liikmena võtab Venemaa kõiki vajalikke meetmeid, tõkestamaks tuumarelvade ja nendega seotud tehnoloogiate ilmumist Ukrainasse,» kõneles Lavrov, vahendas uudisteagentuur Interfax.

Oleme valmis koostööks, et luua uus julgeolekuvõrrand, mis võtab arvesse kõiki strateegilise stabiilsuse tegureid koosmõjus.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Venemaa välisminister lisas, et Venemaa on valmis tegema USAga koostööd uute strateegilise stabiilsuse lepingute väljatöötamiseks. «Oleme valmis koostööks, et luua uus julgeolekuvõrrand, mis võtab arvesse kõiki strateegilise stabiilsuse tegureid koosmõjus,» ütles Lavrov.

Venemaa kutsus USAd üles viima Euroopast ära tuumarelvi ja hävitama nendega seotud taristu. «Meile pole vastuvõetav, et vastupidiselt tuumarelvade leviku tõkestamise lepingu põhisätetele on paljudes Euroopa riikides endiselt USA tuumarelvad, püsib NATO mittetuumariikide osavõtuga ühiste tuumamissioonide patune praktika. Selliste missioonide raames töötatakse välja stsenaariumi tuumarelva kasutamiseks Venemaa vastu,» väitis Lavrov.

Paljude riikide diplomaadid boikottisid Lavrovi pöördumist ka eile hiljem toimunud ÜRO Inimõiguste Nõukogu (UNHRC) istungil, mis toimus samuti Genfis. «Suur tänu selle imelise toetuse eest ukrainlastele, kes võitlevad oma iseseisvuse eest,» ütles Ukraina suursaadik Jevhenija Filipenko.

Tagasi üles