:format(webp)/nginx/o/2022/03/11/14421450t1hadf2.jpg)
Kõnelustel Iraani tuumaleppe elustamise üle on vaja pausi, ütles Euroopa Liidu välispoliitikajuht reedel, paar päeva pärast Venemaa esitatud uusi nõudmisi.
«Pausi on vaja väliste tegurite tõttu. Lõplik tekst on põhimõtteliselt valmis ja laual», säutsus Josep Borrell Twitteris.
A pause in #ViennaTalks is needed, due to external factors.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 11, 2022
A final text is essentially ready and on the table.
As coordinator, I will, with my team, continue to be in touch with all #JCPOA participants and the U.S. to overcome the current situation and to close the agreement.
Praegune läbirääkimiste voor Viinis algas novembri lõpus ja selles osalevad Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Iraan ja Venemaa. Ühendriigid osalevad läbi vahendajate. Läbirääkijad on jõudnud lähedale eesmärgile 2015. aastal sõlmitud lepe taastada.
Euroopa Liidu pealäbirääkija Enrique Mora ütles ajakirjanikele, et delegatsioonid on jõudnud allmärkuste arutamiseni. Ta kiitis ka Ühendriike ja Iraani Mora hinnangul väga konstruktiivse ja positiivse lähenemise eest.
Venemaa teatas läinud nädalal, et nõuab garantiid, et Lääne sanktsioonid, mis kehtestati pärast Moskva kallaletungi Ukrainale, ei mõjutaks riigi kaubandust Iraaniga.
Kui USA toonane president Donald Trump 2018. aastal oma riigi tuumaleppest välja viis, taaskehtestas ta Iraanile ka karmid majandussanktsioonid, sealhulgas riigi naftasektorile.
«Vene taktika võib olla leppe taastamist venitada, et vältida Iraani nafta voolamist turule (ja järgnevat hinnalangust),» ütles Paul Valéry ülikooli Iraani-ekspert Clément Therme. «Hindu kõrgel hoides saab Kreml kasutada energiat relvana Lääne vastu,» lisas ta.
Iraan ei ole aga positsioonis, kus ta saaks Vene strateegiale vastu hakata, ütles Therme. «Moskva kasutab Iraani nõrkust ära,» märkis ta.
Teheren ise on süüdistanud Ühendriike raskuste tekitamise läbirääkimiste lõpusirgel. Ent Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Saeed Khatbibzadeh ütles reedel, et paus võib anda hoogu mis tahes lahendamata küsimuste lahendamisele. «Mitte ükski väline tegur ei mõjuta meie ühist tahet ühise leppega edasi liikuda,» säutsus ta.