:format(webp)/nginx/o/2022/03/12/14422798t1h8fe2.jpg)
Norra arvutiekspert on loonud veebilehekülje, mis võimaldab igal inimesel saata Ukraina sõjast rääkiva e-maili kuni 150 Vene meiliaadressile, et jagada neile informatsiooni, mida Vene valitsus tahab varjata, kirjutas BBC.
Vabatahtlikud on saatnud miljoneid kirju pealkirjaga «Ja vam ne vrag» – «Ma ei ole sinu vaenlane». Venekeelne sõnum koos ingliskeelse tõlkega algab: «Kallis sõber, ma kirjutan sulle, et jagada oma muret meie planeedi laste tuleviku pärast. Enamik maailma on Putini sissetungi Ukrainasse hukka mõistnud.»
Kirjas kutsutakse Vene inimesi üles otsima tõest informatsiooni sõja kohta uudisteväljaannetest, mis pole seotud Venemaa valitsusega.
Vaid mõne päeva jooksul saabus Venemaa meilipostkastidesse rohkem kui 22 miljonit vastavasisulist kirju. Neid saadavad vabatahtlikud üle maailma.
Tegemist on ühe viisiga, kuidas häkkerid, aktivistid ja tavainimesed üle maailma proovivad kasutada internetivõimalusi jõudmas venelasteni, olukorras, millal kohalik meedia on tsensereeritud. Ühe Poola Twitteri-kasutaja idee postitada Vene ettevõtete Google'i ja Yandexi lehekülgedele arvustusi, mis jagaksid informatsiooni sõja kohta, levis üle maailma.
«Teise maailmasõja ajal ja varasemaltki lendasid inimesed üle Saksamaa brošüüridega ning heitsid neid alla. See on lihtsalt moodsam viis proovida panna inimesi oma silmi ajama,» ütles Fabian, kes tuli veebilehekülje ideega välja.
50-aastane norrakas töötab arvutiettevõttes, aga ei tahtnud oma perekonnanime avalikustada, kartes kättemaksu Vene võimudelt. Ta selgitas, et tundis vajadust midagi teha, sest muutus aina murelikumaks võimaliku kolmanda maailmasõja pärast.
Tema veebilehekülg hiilib mööda Venemaa tsensuurireeglitest arvutivõimaluste ja inimressursi nutika kasutamise abil. Süsteem võimaldab inimestel saata etteantud sõnumi kümnetele Venemaa meiliaadressidele korraga. Fabian hindab, et seda on juba teinud kümned tuhanded vabatahtlikud.
Fabian pani veebilehe püsti koos viie kolleegiga, kes töötasid terve eelmise nädalavahetuse, et töö valmis saaks. Nad alustasid internetist tuvastatud Venemaa meiliaadresside kogumisega ning koostasid andmebaasi 90 miljoni kontoga, mida nad peavad aktiivseks.
Üleeile veebilehel avaldatud postituse järgi näitab statistika, et umbes 20 protsenti aadressidest on kehtetud. See aga tähendab, et umbes 80 protsenti kirjadest jõuavad ka kohale.
Fabiani sõnul on süsteemi tugevuseks asjaolu, et vabatahtlikud kasutavad enda isiklikke meiliaadresse. See tähendab, et erinevalt tavalistest spämmikirjadest on võimalik korraga saata kümneid kirju, mis ka jõuavad inimeste postkasti.
Vabatahtlikel on võimalik muuta ka sõnumi sisu ning lugeda ja vastata võimalikele vastustele, mida nad saavad.
Kaks vabatahtlikku kirjasaatjat jutustasid BBC-le, et mõned venelased on neile ka vastanud. Üks neist oskas õpetada 35-aastasele naisele Peterburist, kuidas saada mööda lääneriikide veebilehekülgede pandud blokeeringutest, et sõja kohta lugeda.
Teine märkis, et tema sai kirja ka tundmatuks jäänud venelaselt, kes kirjutas, et Ukraina tapab süütuid inimesi ning selletõttu on erioperatsioon vajalik.
Fabiani sõnul teevad nad kogu aeg väikseid muudatusi sõnumiteksti, et saada mööda spämmifiltritest. Nad loodavad, et kõik 90 miljonit meiliaadressi saavad lõpuks sõnumi. Kui aga meiliaadressid otsa saavad, siis plaanib tema tiim rohkem kontosid leida.