Alles eile kirjutasin Hersoni Rahvusvahelise lennuvälja Tšornobajevka korduvast tulelöökidega mõjutamisest ukrainlaste poolt, kes hävitasid seal hulga tehnikat ja eelmisel päeval ka ühe kindrali. Aga selle päeva öötundidel kirjutas Ukraina presidendi kõneisik taas: «Te hakkate naerma, aga jälle Tšornobajevka. Kuues kord.» Võimalik, et Vene väed soovivad liikuda ülihelikiirusel demilitariseerumise poole. Ühtlasi sai teatavaks veel ühe kõrge vene ohvitseri hukkasaamine, kuigi asjaolud pole veel selged – tegu on Musta mere laevastiku aseülemaga propaganda alal, kes oli maaväe polkovnikuga võrdsustatud mereväe auastmes 1. järgu kapten. Kuidas kõrge taseme politruk rindel surma saab – on ka sellest teatajale müstika.
Proovijaid tabas sama saatus, mis eelmisel korral läbimurret üritanud kursante. Ukraina peastaabi lakooniline teade ütles: «valdavalt hävitatud».
10) Venemaa teatas maa-aluse moonalao ründamisest Ivano-Frankivskist lõunas ülimoodsa raketiga. USA kinnitas, et see võib tõele vastata. Ukraina tunnistas moonalao tabamist, kuid pidas vajalikuks muus osas asja uurida.
Kui see ka tõele vastab ja Venemaa katsetaski oma ülimoodsat raketisüsteemi Kindžal, siis ei pruugi neid töötavaid rakette liialt palju olla. Nagu kuulda olnud, siis mitmeid kõrgeid ametiisikuid Vene armees võetakse nüüd vastutusele «erioperatsiooni» teatud tahkude ebaõnnestumise või suisa varastamise eest. Venemaa väidab, et Ukraina vastu algatatud sõjakäik oli vajalik puhtalt riigi neutraalse staatuse kindlustamiseks. Seepeale tuleks meelde tuletada, et Ukraina oli oma iseseisvusdeklaratsiooni kohaselt neutraalne riik ning see põhimõte kadus Ukraina Põhiseadusest alles 2014, aastal Krimmi poolsaare hõivamise ning Venemaa poolt Donbassi rinde avamise järel. Neutraalne staatus ei päästnud Ukrainat 2014. NATO mitteliikmelisus samas ei anna täielikku kaitset, kuigi NATO riigid on Ukrainat mitmes liinis toetamas. Ukraina presidendi kõneisiku sõnutsi ei saa juttugi olla mingist «demilitariseerimisest», mida Venemaa nõuab, sest igal riigil on õigus enesekaitsele. Samuti pole praegu näha, et keegi sooviks eemalduda Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud territoriaalse terviklikkuse taastamisest. Ukraina-Venemaa kõnelustest avaldavad mõlemad pooled, et liigutakse üksteisele lähemale, kuid praktikas on eelneva kahe põhimõtte osas seda raske ette kujutada. Sestap on kõnelusi peetud ka osaks venitamistaktikast. Ukrainale võib aeg mängida paremad kaardid kätte, kui õnnestub varustada ja välja õpetada 200-300 tuhat reservisti ja vabatahtlikku. Muidugi samal ajal makstakse selle aja kasutamise eest kõrgeimat võimalikku lõivu inimeludes. Teine aspekt, mida lääneriikide poolt ei pruugita arvestada, on Putini võimalik valmisolek viia see püha sõja staatusesse, kuulutada välja üldmobilisatsioon ja jätkata pikaajalise ja kurnava sõjaga. See poleks meie vaates ratsionaalne samm, kuna näeme selles suurt kulu. Siiani pole veel tõestatud, et Putini jaoks poleks see kulu vastuvõetav. Sestap on mõistlik panustada igakülgse abiga, et Putini nõrgim lüli Ukrainas kukuks kokku ning järgneks doomino efekt, mis pühib ta lõpuks võimult.