Kleenuke Svitlana juhatab meid vanasse tehasehoonesse Kiievis. Seal peitub mitme metallukse taga prooviruumide, töökodade, salvestusstuudiote ja olmeruumidega põnev põrandaalune kultuuripesa, kus noored kunstiinimesed annavad oma vabatahtliku panuse Ukraina kaitsmisse.
Need ruumid on Kosmos Tabiri nimelise kunstirühmituse loominguliseks pesaks. Bändiruumist kostub bassi ja trummi jämmi, seintel hakkab silma plakateid ja moodsat kunsti. Keegi timmib hooaja alguseks jalgrattaid. Võib öelda, et siin on paremate hetkede Telliskivi loomelinnaku vaibi, hipsterlust siiski kraadi võrra vähem.
Aga ärme unustame, et Kiiev on sõjas. Sestap on need noored inimesed oma kommuunielu sõjaolukorraga kohandanud. Nad aitavad oma kodulinna kaitsjaid. Näiteks keevitavad kokku metallist teetõkiseid, millega sissetungivaid vaenulikke masinaid peatada.
«Leppisime meile peavarju pakkuva ettevõtte juhtidega kokku, et nad annavad meile kasutada oma tootmispinda, materjali ja võimsaid keevitusaparaate, ning hakkasime valmistama metallist maanteetõkkeid ehk nn siile,» räägib noormees, keda omad kutsuvad Artiks. «Esialgu leidsid need kasutust meile lähimas piirkonnas, aga nüüd on meie «siilid» mitmes muuski piirkonnas üle linna.»
Kosmos Tabiri kunstnikud disainisid ka uhke logo – kollane siil, kes on võtnud okastele kõngeva punase roti. See pannakse kleebistena teetõkistele. Firmamärk! «Ka selles olukorras oleme me kunstnikud,» nendib Arti.
Kolme nädalaga on kunstirühmitus valmistanud ligemale 300 tõkist. Järjekorras 100. ja 200. neist said ka eriliselt tähistatud. Ühele graveerisid noored «Donetsk on Ukraina», teisele, et «Krimm on Ukraina».«Tahan rõhutada, et alustasime täiesti nullist, aga nüüd valmistavad tõkiseid kunstnikud, muusikud, poeedid ja muud boheemid, mitte insenerid, mehaanikud ja muud metallitööspetsid. Aga võin kinnitada, et praktikas on meie «siilid» end tõestanud, need toimivad suurepäraselt,» lausub Arti,