KOMMENTAAR ⟩ Aimar Ventsel: Venemaa teadus hakkab end ise läänest isoleerima (2)

Aimar Ventsel
, etnoloog
Copy
Venemaa suurima ülikooli, Moskva Riikliku Ülikooli peahoone Varblasemägedes. 
Venemaa suurima ülikooli, Moskva Riikliku Ülikooli peahoone Varblasemägedes. Foto: MAKSIM ŠEMETOV/REUTERS/Scanpix

Ukraina-Venemaa sõja algusest on Venemaa teadust raputanud üks obadus teise järel. Retrospektiivselt võib öelda, et esimesel nädalal olid emotsioonid laes ja see motiveeris ka radikaalsetele otsustele, kusjuures teadusmaailm ei jäänud kõrvale.

Esimene suurim n-ö raamotsus oli vast Euroopa Liidu otsus peatada igasugune institutsionaalne koostöö Venemaa ülikoolide ja teadusasutustega. Sellest tõukusid järgmised. Kuna ülikoolid ja uurimisasutused üle terve maailma on autonoomsed, siis olid nende Venemaad puudutavad sammud ja otsused küllaltki vastukäivad.

Sel ajal kui Rahvusvaheline Religiooniuurijate Selts kutsus ühiskirjas (kus allakirjutanutena domineerisid idaeurooplased, näiteks Poola ja Leedu teadlased) lõpetama koostöö mitte ainult Venemaa teadusasutustega, vaid ka kõigi teadlastega, teatasid maineka MIT slavistid, et nemad ei lõpeta oma Venemaa kolleegidega suhtlemist. Ajal kui üks mainekas teadusajakiri kuulutas ametlikult, et nemad mõnda aega Venemaa ja Valgevene teadlaste töid ei avalda, teatas teine sama mainekas teadusajakiri ametlikult oma kodulehel, et nemad jäävad kõigest hoolimata avatuks kõigi riikide teadlaste töödele.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles