P, 5.02.2023

Taiwan avaldas käsiraamatu sõjaajal ellujäämise kohta

Taiwan avaldas käsiraamatu sõjaajal ellujäämise kohta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vaade Taipeile. Foto on illustratiivne.
Vaade Taipeile. Foto on illustratiivne. Foto: SAM YEH / AFP / Scanpix

Taiwani sõjavägi avaldas teisipäeval käsiraamatu, milles antakse tsiviilelanikele nõu, kuidas valmistuda võimalikuks Hiina invasiooniks, sealhulgas pommivarjendite asukohad ja juhtnöörid hädaabivarude kogumiseks.

Hiina Kommunistlik Partei ei ole kunagi Taiwani kontrollinud, kuid peab isevalitsevat saart siiski enda territooriumiks ja on lubanud selle ühel päeval vajadusel jõuga tagasi võtta.

President Xi Jinpingi valitsusajal on ähvardused aina sõjakamaks muutunud.

Venemaa hiljutine invasioon Ukraina vastu on suurendanud muret, et Hiina võib oma ähvarduse kord täide viia.

28-leheküljelises käsiraamatus antakse tsiviilelanikele nõu, mida teha sõja või looduskatastroofi korral, ütles kaitseministeeriumi kõneisik Sun Li-fang raamatu esitlemisel.

Tegemist on esimese korraga, kui Taiwani sõjavägi taolise käsiraamatu avaldab.

Käsiraamatus öeldakse elanikele, kuidas leida pommivarjendite asukohti läbi telefonirakenduste ja mida teha hädaolukorras, sealhulgas kuidas tunda ära õhurünnaku sireene.

«Käsiraamat on mõeldud selleks, et avalikkus saaks sõjaks või looduskatastroofiks paremini valmistuda,» ütles kaitseministeeriumi üldmobilisatsiooniagentuuri ametnik Liu Tai-yi.

Juhistes õpetatakse põhilisi ellujäämisoskusi õhurünnakute, põlengute, majavaringute, elektrikatkestuste ja loodusõnnetuste korral.

Taiwani sõjavägi jääb Hiina omale tohutult alla, kuid mägise saare vallutamine oleks võõrvägedele siiski keeruline ülesanne.

Taiwan laiendas läinud aastal reservväelaste väljaõpet ja on suurendanud ka sõjavarustuse ostmist, sealhulgas hävitajad ja laevatõrjeraketid.

Taipei kaalub ka ajateenistuse pikendamist 12 kuule praeguselt neljalt.

Erinevalt Lõuna-Koreast, Filipiinidest ja Jaapanist, ei ole Taiwan ametlikult Ühendriikide liitlane, kuid Washington on Taiwani peamine relvadega varustaja ning tõotanud saart Hiina rünnaku korral aidata.

Märksõnad
Tagasi üles