Emmanuel Macron võitis küll Prantsusmaa presidendivalimised, kuid kui ta ei suuda ühiskonda liita, on parem- või vasakäärmuslastel reaalne võimalus võita järgmised riigipea valimised, kirjutab Oliver Mõru.

Valimisvõiduga tegi Macron ajalugu. Ta suutis murda kakskümmend aastat kestnud tava Prantsusmaa poliitikas, et ametis olevat presidenti ei valita tagasi. Enne Macroni valimisvõitu on see juhtunud Prantsusmaa viienda vabariigi ajaloos vaid kolmel korral. Ühtlasi on ta ka esimene president, kellel on tagasivalimise hetkel parlamendis enamus.

Kuid tegu oli Pyrrhose võiduga. Macron tegi küll tugevama tulemuse kui arvamusküsitlused ennustasid, aga häältesaak oli napim kui eelmistel presidendivalimistel, mil nad olid esimest korda Marine Le Peniga vastamisi.

Prantsusmaa presidendivalimistel võitis hirm viha. Otsustavaks sai hääl Le Peni vastu ja mitte Macroni poolt. Macron küll võitis valimised, kuid ta seisab järgmisel ametiajal silmitsi sügavalt lõhestunud ühiskonnaga, millest suur osa tunneb, et on kõrvale jäetud. Neil on ootus õiglasema ja võrdsema ühiskonna järgi.