P, 5.02.2023

Kauaaegne Human Rights Watchi juht astub tagasi

Kauaaegne Human Rights Watchi juht astub tagasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Human Rights Watchi kauaaegne tegevdirektor Kenneth Roth.
Human Rights Watchi kauaaegne tegevdirektor Kenneth Roth. Foto: Fabrice Coffrini/AFP/Scanpix

Inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch kauaaegne tegevdirektor Kenneth Roth teatas täna oma tagasiastumisest. Alates 1993. aastast New Yorgis baseeruvat vabaühendust juhtinud Roth lahkub augusti lõpus, on öeldud HRW avalduses.

«Miski ei saa kesta igavesti,» ütles ta videosõnumis. «On aeg teatepulk edasi anda.»

Roth väljendas «suurt kindlust», et tema kolleegid jätkavad inimõiguste tõhusat kaitsmist.

«Kuigi ma lahkun Human Rights Watchist, ei hülga ma meie sihte,» ütles ta.

Rothi juhtimisel on HRW kasvanud väikesest kampaaniarühmast ülemaailmseks õigusorganisatsiooniks, mis annab tööd enam kui 500 inimesele kogu maailmas.

1997. aastal jagas ühendus Nobeli rahupreemiat jõupingutuste eest jalaväemiinide keelustamisel ning mängis olulist rolli Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) loomisel.

HRW töötajate kogutud tõendid konfliktikolletest maailma eri paigus on aidanud tagada, et rahvusvahelistes tribunalides mõistetaks süüdi sellised tegelased, nagu endine Libeeria liider Charles Taylor seoses sõjaga Sierra Leones ning Bosnia serblaste juhid Radovan Karadžić ja Ratko Mladić.

«Täna Ukrainas aset leidvate kohutavate rikkumiste taustal on loodud infrastruktuur kurjategijate vastutusele võtmiseks,» seisis rühmituse avalduses.

Roth ütles AFP-le antud kommentaarides, et kuigi Venemaa sissetung naaberriiki on ränk, on tema suurim hirm siiani Hiina.

«Hiina on majanduslikult võimas ja otsustanud õõnestada üleilmset inimõigussüsteemi. Xi Jinpingi jaoks on ainus viis võimul püsida olla äärmiselt repressiivne ja aktiivselt nõrgestada rahvusvahelist inimõigussüsteemi,» ütles ta.

Rothi seisukohad on tekitanud vahel vaidlusi ja HRW tunnistas oma avalduses, et «Roth teenis endale paratamatult palju vaenlasi».

2021. aasta aprillis sai HRW esimeseks suuremaks rahvusvaheliseks inimõigusühenduseks, mis süüdistas Iisraeli apartheidipoliitikas palestiinlaste vastu.

Iisrael on neid süüdistusi ägedalt tõrjunud ja mõistnud HRW raporti hukka. Kuid tänavu veebruaris esitasid sarnase süüdistuse HRW Londonis baseeruvad kolleegid Amnesty Internationalist.

«Hoolimata sellest, et ta on juut ja tema isa põgenenud 12-aastase poisina Natsi-Saksamaalt, on teda rünnatud organisatsiooni kriitika tõttu Iisraeli valitsuse kuritarvituste suhtes,» ütles HRW.

Viimastel aastatel oli Rothist saanud ka Hiina võimude verivaenlane. Peking kehtestas sanktsioonid isiklikult Rothi vastu ja saatis ta Hongkongist välja, kui ta sõitis sinna 2020. aastal avaldama HRW iga-aastast maailmaaruannet, mis tõi esile Hiina ohu üleilmsele inimõigussüsteemile, teatas organisatsioon.

Nüüd on käivitatud temale mantlipärija otsimine, lisas vabaühendus.

Märksõnad
Tagasi üles