- Okupeeritud Põhja-Türgi alale jääv Famagusta oli kunagi jõukas kuurort, kuid nüüd kummituslinn
- Kogukondade vastasseis nõudis mõlemalt poolelt tuhandeid ohvreid, toimusid vägistamised ja piinamine
- 2004. aastal tekkis lootus, et lõhenenud saar ühendatakse, kuid ühinemisreferendum kukkus läbi
Kui hulkuda mööda Deryneia uniseid tänavaid linna lääneserva, imposantsest Kõigi Pühakute kirikust mööda, tulevad teel lõpuks ette punases kirjas sildid «STOP» ja «Eikellegimaa».
Kuigi kirjad hoiatavad militariseeritud puhvertsooni eest, on sildid ilmselgelt pigem amatööri ja mitte ametivõimude käega maalitud. Nende kõrval näeb kuulutust, mis osutab võimalusele laenata binokleid ja teleskoope vaatamaks, mis toimub teisel pool kontrolljoont, ning lendlehti, mis reklaamivad giidiga retke türklaste kontrolli all olevasse kummituslinna Famagustasse.
Ametlikku Deryneia kontrollpunkti Küprose Vabariigi ja Türgi poolt okupeeritud Põhja-Küprose vahel viib hoopis teine tänav hoopis teises suunas. Siin piiri ületada ei saa. Stop-siltide kõrval seisab valge vaatetorniga hoone, mis meenutab piiripunkti ja välibaari hübriidi.
«Minu nimi on Nicos. Olin 12-aastane, kui me Famagustast lahkusime. See on Lapaloma kohvik-baar-restoran. «Meie restoran»,» näeb väravast sisse astuja selgitavat kirja.
Vahemereline Tšornobõl
Baari menüüs seisavad tavalised teed-kohvid-õlled, aga ka võimalus külastada kahe euro eest muuseumi ja maja katusel asuvat vaatetorni. Müügis on postkaardid Famagustast «siis» ehk enne türklaste 1974. aasta invasiooni ja nüüd. Samad majad: toona jõukas kuurort, praegu inimtühjad nagu vahemereline Tšornobõl.
Muuseumi pileti soetaja saab endale ühe 1974. aasta rannavaatega postkaardi. Selle teisele küljele kirjutab baarmen autogrammi «Nicos». Ning pakub välja võimaluse vaadata sissejuhatuseks baaris seisvast kineskoobiga telekast filmi Famagustast.

«Tühi. Hüljatud. Rottide ja reptiilide kodu. Me saame oma kodu vaid jõllitada ja piiluda läbi okastraadi. Meil ei lubata naasta, elada oma linnas,» algavad filmi rusuvad avasõnad. «Famagusta pole praegu kellegi kodu. See on kummituslinn Türgi armee okupatsiooni all, kus on tühjad, sisustusest rüüstatud hooned, päevade möödudes lagunemas.»