L, 2.07.2022

Saksamaa jättis Schröderi ametihüvedest ilma

AFP/BNS
Saksamaa jättis Schröderi ametihüvedest ilma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Endine Saksa kantsler Gerhard Schröder Berliinis 15. november 2018.
Endine Saksa kantsler Gerhard Schröder Berliinis 15. november 2018. Foto: FABRIZIO BENSCH/Reuters/Scanpix

Saksamaa jättis neljapäeval endise kantsleri Gerhard Schröderi talle ette nähtud ametihüvedest ilma, leides, et ta ei ole Vene firmadega suheteid katkestamast keeldudes täitnud oma ametikohustust.

«Koalitsiooni parlamendifraktsioonid tegid järeldused endise kantsleri ja lobisti Gerhard Schröderi käitumisest seoses Venemaa invasiooniga Ukrainas,» ütles parlament.

«Endise kantsleri büroo tegevus peatatakse.»

Euroopa Parlament võttis neljapäeval vastu resolutsiooni, milles nõutakse sanktsioone endisele Saksa kantslerile Gerhard Schröderile ja teisele eurooplastele, kes keelduvad loobumast tulusatest kohtadest Vene firmade juhatustes.

Europarlamendi enamuse toetuse saanud mittesiduva resolutsiooniga püütakse tugevdada Euroopa Liidu survet Venemaale Ukraina sõja eest.

Schröder on Saksamaal vallandunud pahameeletormist hoolimata keeldunud katkestamast sidemeid Vene ettevõtetega ning lahkumast energiahiidude Rosneft ja Gazprom juhtkonnast.

Resolutsioonis nõutakse, et Schröder võtaks eeskuju teistest endistest poliitikutest nagu Prantsuse ekspeaminister François Fillon ja lahkuks tulusatelt ametikohtadelt Vene firmades.

Samuti kutsutakse EL-i liikmesriike üles laiendama nende isikute nimekirja, kellele on määratud EL-i sanktsioonid ning kandma sinna suurte Vene firmade juhatuste eurooplastest liikmed ja poliitikud, kes võtavad jätkuvalt vastu Venemaa raha.

Kantsler Olaf Scholz, kes on nagu Schrödergi Sotsiaaldemokraatliku Partei liige, on kutsunud endist liidrit avalikult loobuma Venemaa ametikohtadest, kuid tema keelitused ei ole vilja kandnud.

Aastatel 1998-2005 Saksa kantsleri ametit pidanud 78-aastane Schröder on Vene naftahiiu Rosneft direktorite nõukogu esimees ning peaks hakkama juunist ametisse Gazpromi nõukogus.

Schröder on esinenud avaldusega, milles ta nimetas Venemaa sissetungi Ukrainasse õigustamatuks. Samas ütles ta, et dialoog Moskvaga peab jätkuma.

Märksõnad
Tagasi üles