N, 7.07.2022
IGOR TARO UKRAINA PÄEVIK ⟩ Venemaa ülekaal ja Ukraina kaotused muudavad relvaabi vajaduse pakiliseks
Ukraina tank sõidab eile mööda teed Donetski oblastis Bahmuti lähistel. Foto: Carlos Barria / Reuters / Scanpix
Igor Taro
Venemaa ülekaal ja Ukraina kaotused muudavad relvaabi vajaduse pakiliseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5

Arvestades Venemaa sõjatehnilist kvantitatiivset ülekaalu ning ukrainalaste kaotusi, muutub relvastusabi küsimusi järjest akuutsemaks – ukrainlased on kõnelnud seda sõja esimesest päevast alates, et vajavad relvi Venemaa alistamiseks, kirjutab Igor Taro eilse sõjapäeva kokkuvõttes.

Vene okupantide rünnakute intensiivsus on mõnevõrra vaibunud, kuid tulelöökide tihedus paljudes kohtades jällegi kasvanud. Kõige kriitilisem olukord jätkuvalt Sjeverodonetski-Lõmani-Popasna kolmnurgas.

Venemaa tugevdab ka Musta mere blokaadi, millega survestatakse globaalse näljahäda ähvardusel leevendama neile kallaletungi eest kehtestatud sanktsioone. Taani riik on andnud esimese panuse mereblokaadi lõpetamiseks, lubades Ukrainale laevavastaseid rakette Harpoon koos laskeseadeldisega.

Vene okupantide kaotused Ukraina peastaabi andmeil olid eilse päeva alguse seisuga järgmised: ründajaid 29 200 (lisandus ööpäevaga 150), tanke 1293 (+8), soomukeid 3166 (+25), suurtükke 604 (+5), raketiheitjaid 201, õhutõrjesüsteeme 93, lennukeid 204, helikoptereid 170, droone 476 (+6).

Kaotuste numbreid vaadates tundub, et sõjategevuse intensiivsus oleks justkui alla läinud. Tankide kaotused võivad näidata, kui intensiivselt Vene pool ründab. Suurtükkide kaotused aga seda, kui intensiivselt ukrainlased vastupealetungil tegutsevad. Mõlemad näitajad on viimastel päevadel alla läinud, jäädes ühekohaliseks.

Samuti pole Venemaa kaotanud uusi õhusõidukid, kuigi õhulööke on kõige kriitilisemates kohtades olnud. Järelikult pole Ukraina suutnud mingi põhjusel nende suhtes vastumeetmeid rakendada.

Izjumi poole liiguvad Vene vägede täiendused

Harkivi suund on praegu oluliste arenguteta. On vaid kuulda olnud, et Vovtšanski ja Kupjanski kaudu on Izjumi poole saadetud täiendusi. Hetkel ei suuda Ukraina neid varustusteid veel efektiivselt mõjutada.

Harkivi linna proovitakse tuua ellu tagasi. Mõned elurajoonid on väga kõvasti kannatada saanud, eriti kirdepoolne Saltivka, kus praktiliselt kõik majad on kuigipalju purustatud. Suured paneelelamud on seest ära põlenud ja osaliselt kokku varisenud. Inimesed teevad toitu hoovis lõkke peal.

Kreml väidab, et probleemid seisnevad Venemaale kehtestatud sanktsioondes, demonstreerides taas, et põhjus-tagajärg seose geen on sealkandis ülimalt haruldane.

Aeg-ajalt käiakse majades oma asju otsimas ning kodudega hüvasti jätmas. Suur osa hooneid pole taastamiskõlbulikud. Kogu Harkivis on kannatada saanud 70 protsenti elumajadest.

Izjumi operatiivsuunal on Vene okupandid intensiivselt tulistanud nii Barvinkove rünnakukoridori suunas kui ka otse Slovjanskisse viivat teed pidi – Dovhenke ja Dolõna pihta. Dovhenke vallutamise katse lõid ukrainlased tagasi.

Meedikud transpordivad haavata saanud Ukraina sõdurit Bahmuti haigla juures Ida-Ukrainas.
Meedikud transpordivad haavata saanud Ukraina sõdurit Bahmuti haigla juures Ida-Ukrainas. Foto: Alex Chan Tsz Yuk

Tundub, et lisaks otseteele Slovjanskisse üritavad okupandid alternatiivi läbi Svjatohirski, mille üheks võtmekohaks on Jaremivka kandis jõeületamise võimalus.

Seda hetkel veel pole, kuid okupandid on andnud tulelööke sealt edasi asuvatele küladele Studenokile ja Svjatohirskile. Svjatohirski kaudu muidugi saab Slovjanskisse, kuid tee on väike ja käänuline. Samas võimaldaks ukrainlaste tagalasse pääsemine neid ka suure tee pealt minema ajada.

Lõmani loodeserv on ilmselt okupeeritud

Sjeverodonetski operatiivsuund oli kõige tulisem. Lõmanis polnud aktiivseid pealetungitegevusi, kuid kestsid tihedad tulelöögid linna pihta. Linn on kolmest suunast sisse piiratud ning loodeserv ilmselt juba Vene okupantide kontrolli all, kuigi Ukraina armeel oli mitu nädalat aega seal kaitse organiseerimiseks.

Ukraina mees korjab eile lilli Ida-Ukranas rindejoone lähedal, kui temast möödub Ukraina sõjaväemasin.
Ukraina mees korjab eile lilli Ida-Ukranas rindejoone lähedal, kui temast möödub Ukraina sõjaväemasin. Foto: Alex Chan Tsz Yuk / SOPA Images / ZUMA Press Wire / Scanpix

Sjeverodonetskis endas ukrainlaste kaitse peab. Rünnatakse korraga mitmest koridorist ehk kõiki võimalikke teid pidi, mis okupeeritud Luhanski oblasti osast linna viivad. Luhanski suunast Toškivka kaudu on samuti pealetungi üritatud, kuid tulemusteta.

Tundub, et Popasna pealetung on pidama saadud, kuid sealgi olid aktiivset survet ukrainlaste positsioonidele.

Melitopolis oli taas märke partisanide tegevusest – kõlas plahvatus ja seejärel automaadivalangud.

Mis nüüd kehvasti läks, oli Vene vägede väike läbimurre Svitlodarski veehoidla piirkonnas. See võib tähendada ka kogu Svitlodarski tasku loovutamist kuni Luhani jõeni. Ukrainlased lasid seal ühe silla õhku ning lisaks ka jõetammi.

Donbassi rinde ülejäänud osas on intensiivsus kahanenud. Avdijivka sai küll tulelööke ja sealhulgas õhust. Marjinka ja Vuhledari kandis Kurahove suunal olid samuti tulelöögid, kuis ilma aktiivse pealetungi katseta.

Järjekorrad looklevad Zaporižžja kontrollpunktides

Zaporižžja kandis rindejoonel olulisi muutusi polnud. Okupandid blokeerivad evakueerimiseteed ja sadu inimesi on sunnitud päevi veetma autos. Mitmesaja autoga kolonnid on tekkinud Vene vägede kontrollipunktide ette.

Melitopolis oli taas märke partisanide tegevusest – kõlas plahvatus ja seejärel automaadivalangud.

Enerhodari kollaborandist pseudolinnapea jäi napilt ellu, kui talle korraldati postkastis pommirünnak. Samal ajal võtsid Vene okupandid tuumaelektrijaamas kinni ühe võtmetöötaja ja lasid teda automaadist, nii et arstid võitlevad tema elu eest.

Preagu on merel väljas ka vähemalt kaks alust Kalibr rakettidega, mis suudavad anda 16-kordse kogupaugu.

Põhja pool Dnipro kandis oli eile õhtul mitu raketilööki, mis olid ilmselt sihitud raudteetaristule – selliseid raketilööke toimus veel.

Hersoni oblasti põhjaosas lasid Vene väed Uragan raketiheitjatega Krõvõi Rihi suunas Apostolske küla. Lisaks mõjutati miinipildujatulega ukrainlaste positsioone üle rindejoone, et segada nende tegutsemist ja koondumist. Väidetavalt levivad Vene propagandakanalites murenoodid seoses ukraina vägede suure koondumisega Hersoni piirkonnas. Alates eilsest on okupandid proovinud enda kontrollitud aladel lasta käibesse Vene rublad.

Ussisaare ümbruses tihendatakse mereblokaadi

Ussisaare piirkonnas on taas Vene vägede aktiivsust märgata. Nad üritavad taas enda positsioone seal kindlustada, mis on seotud otseselt Ukrainale mereblokaadi kehtestamisega, mis viib omakorda edasi globaalse näljahädani. Kreml väidab, et probleemid seisnevad Venemaale kehtestatud sanktsioondes, demonstreerides taas, et põhjus-tagajärg seose geen on sealkandis ülimalt haruldane.

Ukraina post on välja lasknud järjekordse postmargi, mida hordid tormasid kokku ostma.

Naine kleebib eile Kiievis postmarki, mis kujutab Ussisaare kaitsjaid ja Vene sõjalaeva.
Naine kleebib eile Kiievis postmarki, mis kujutab Ussisaare kaitsjaid ja Vene sõjalaeva. Foto: EDGAR SU

Taani riigi otsus anda Ukrainale korralikud laevatõrjeraketid võivad olukorda leevendada. Kui Vene laevastik tajub tõsist ohtu, siis peavad nad Ukraina lähistelt lahkuma. Preagu on merel väljas ka vähemalt kaks alust Kalibr rakettidega, mis suudavad anda 16-kordse kogupaugu. Ka enamik Vene allveelaevu on baasidest välja saadetud.

Arvestades Venemaa sõjatehnilist kvantitatiivset ülekaalu ning ukrainalste kaotusi, muutub relvastusabi küsimusi järjest akuutsemaks. Ukrainlased on kõnelnud seda sõja esimesest päevast alates, et vajavad relvi Venemaa alistamiseks. Kaitseministril on isegi põuetaskus väike nimekiri, mida ta saab alati oma vestlustes ette lugeda – 1000 haubitsat, 300 tanki, 100 sõjalennukit jne. See on umbes suurusjärgu võrra rohkem kui seni on antud.

Märksõnad
Tagasi üles