Saada vihje

Hiina pakub spioonide peale kaebamise eest valiku preemiaid

Copy
Hiina lipp turvakaameratel.
Hiina lipp turvakaameratel. Foto: Andy Wong / AP Photo / SCANPIX

Hiina kaitseministeerium pakub oma kodanikele välisspioonide vahistamiseni viivate vihjete eest rahalisi hüvitisi summas kuni 15 000 dollarit või ametlikke sertifikaate, mis võimude väitel «spirituaalses sfääris» kõrgelt hinnatud on.

Kahtlustatavateks tunnistati välisriikide ajakirjanikud, misjonärid ja valitsusväliste organisatsioonide töötajad. Samuti kodanikud, kel on ebamäärased töökohad, mitmed ametinimetused ja palju raha. Inimesed, kes on välisülikoolides õppinud ja «inimesed, kes käivad regulaarselt kuskil teiste inimestega kohtumas».

15. aprillil tähistas riik oma iga-aastast riikliku julgeoleku hariduse päeva propagandalaviiniga, sealhulgas kogu Pekingis välja pandud koomiksilaadse plakatiga, mis hoiatas noori naisametnikke kohtumast nägusate välismaalastega – et nad ei armuks potentsiaalsesse James Bondi.

Riikliku julgeoleku hariduse teisel aastapäeval andis veebikirjastus välja koolilastele mõeldud raamatuid, mis sisaldasid mänge nagu «Leia spioon».

«Preemiate ühildamine aitab mobiliseerida laiema avalikkuse entusiasmi riigi julgeolekutöö toetuseks ja ühendab inimeste südant, moraali ja jõudu,» ütles vahendas Hiina kaitseministeeriumi esindaja sõnu CNN.

Hiina ametivõimud on intensiivistanud üleskutset avalikkust teavitada välisspioonidest ja nende Hiina kaastöötajatest propaganda- ja ergutuskampaaniate kaudu – jõupingutused, mis on riigi juhi Xi Jinpingi ajal hoogu kogunud.

«Peame tagama, et riiklik julgeoleku jaoks mobiliseeritakse kogu kommunistlik partei ja terve ühiskonna jõupingutused,» ütles Xi ametnikele.

2017. aastal hakkas Pekingi linnavalitsus pakkuma kuni poole miljoni jüaani (75 000 dollari) suurust preemiat kõigile, kes aitavad spioone paljastada. Riikliku Beijing Newsi andmetel said ametivõimud aasta jooksul saanud ligi 5000 teadet ja preemia saanud informantide seas oli kodanikke teadlastest taksojuhtideni, vahendas täna Ameerika meediaväljaanne CNN.

Vihjed peaksid olema konkreetsed seotud inimeste või tegevuste kohta ning teave peab olema võimudele uus. Teateid saab esitada isiklikult, veebis, posti teel või riigi julgeoleku infotelefoni kaudu. Rahalised preemiad liigitatakse nelja vihje väärtusel põhinevasse tasemesse.

Hiina kasvav kahtlus välismõjude suhtes tuleneb osaliselt kasvavast geopoliitilisest rivaalitsemisest läänega, eriti Ameerika Ühendriikidega.

Need kampaaniad on tekitanud kahtlust ka kohalike hiinlaste suhtes. Neid on kasutatud valitsuse kriitikute, ühiskonnaaktivistide, juristide, ajakirjanike, feministide ja teiste Hiina avalike liikmetete kohta – eriti arvestades «riigi julgeoleku» äärmiselt laia ja ebamäärast määratlust.

Märksõnad

Tagasi üles