/nginx/o/2022/06/13/14623705t1h1492.jpg)
Prantsuse president Emmanuel Macron ja tema liitlased alustasid esmaspäeval ülitähtsat kampaanianädalat parlamendienamuse tagamiseks, kuna valimiste esimene voor andis tugeva laengu värskelt moodustatud vasakpoolse valimisliidu edule.
Vasakkoalitsiooni NUPES tugev tulemus ja ka paremäärmuslaste edu, on märk sellest, et Macroni valimisliit Ensemble (pr.k. - koos) võib 577-liikmelises rahvusassamblees kaotada pühapäeval peetavas valimiste teises voorus kümneid kohti.
«Üks nädal absoluutse enamuse säilitamiseks,» pealkirjastas päevaleht Le Parisien esmaspäeval oma esikülje.
Pühapäevaste tulemuste pinnalt tehtud küsitlusfirmade prognooside kohaselt võivad Macron ja ta liitlased saada valimistega kokku 255 kuni 295 mandaati, mida on tunduvalt vähem kui praegused 345 kohta.
Lehe andmeil on esimese vooru tulemuse «hoiatav,» lisaks sellele oli ka valimisaktiivsus rekordmadal, vaid 47,5 protsendi juures.
Macroni ootavad ees ajakirjanike teravad küsimused esmaspäeval Pariisi põhjaosas, kus peetakse Eurosatory relvalaata. Tema kampaaniameeskond on juba lubanud asuda armutult võitlema vasakäärmusliku veteranpoliitiku ja NUPES-i liidri Jean-Luc Mélenchoni «äärmuslike» lubadustega.
/nginx/o/2022/06/13/14623708t1h8c92.jpg)
«Teine voor muutub Macroni-vastaseks referendumiks,» vaatamata tema tagasivalimisele aprillis, ütles NUPES-i üks peamisi häälemagneteid Eric Coquerel telekanalile LCP.
Pühapäevaste tulemuste pinnalt tehtud küsitlusfirmade prognooside kohaselt võivad Macron ja ta liitlased saada valimistega kokku 255 kuni 295 mandaati, mida on tunduvalt vähem kui praegused 345 kohta.
Macron vajab vähemalt 289 kohta absoluutse enamuse tagamiseks, vastasel korral vajaks ta iga seadushääletuse korral parempoolsete oponentide, nagu näiteks vabariiklased, oma poolele meelitamist.
Mélenchonil tuleks oma unistuste täitumiseks mobiliseerida oluliselt rohkem noori hääletajaid, kellest valdav osa jäi pühapäevastest valimistest eemale.
See aga võib muuta keeruliseks tema tsentristlike plaanide elluviimise, näiteks pensioniea liikumise 65 eluaastale, mis on pensionireformi üks olulisemaid vaidluspunkte, aga ka maksukärped või sotsiaalsete toetuste reformi.
Mélenchon, kelle valimisliit saavutas Macroni omaga pühapäeval tasavägise tulemuse veidi enam kui 25 protsendipunkti juures, ütles, et president on «alistatud» ning kutsus oma toetajaid tulema massiliselt välja hääletama valimiste teise vooru.
Mélenchoni eesmärk on langetada pensionile mineku iga seniselt 62 eluaastalt 60 peale, tõsta märkimisväärselt miinimumpalka ja luua rikastele täiesti uusi makse.
/nginx/o/2022/06/13/14623706t1h4ba1.jpg)
Analüütikute sõnul ei ole Mélenchoni eesmärk saavutada NUPES-iga enamus siiski tõenäoline. Selline stsenaarium annaks talle küll väga hea positsiooni asuda valitsusjuhi kohale, mis omakorda mängiks siseriiklikult nurka Macroni, kelle pärusmaaks jääks siis vaid rahvusvahelisel areenil ringi sirgeldamine.
Mélenchonil tuleks oma unistuste täitumiseks mobiliseerida oluliselt rohkem noori hääletajaid, kellest valdav osa jäi pühapäevastest valimistest eemale.
Küsitlusfirmade kohaselt peaks NUPES saama parlamendi uues koosseisus 150 kuni 210 kohta, mis teeks valimisliidust suurima opositsioonirühma.
Macroni ridades külvab muretuult ka tõsiasi, et nii mitugi tema ministrit on parlamendikohtadele kandideerimisega võrdlemisi hädas. Need ministrid, kes ei osutu pühapäeval valituks oma ringkonnis, peavad ametist tagasi astuma vastavalt Prantsusmaa poliitilisele tavale, mida Macron on lubanud au sees hoida.