Suurbritannia paiskus teisipäeval liikluskaosesse, kui raudteelased alustasid üle kolmekümne aasta suurimat streiki, sundides inimesi liiklema jalgsi, ratta, bussiga või üldse mitte.
Suurbritannias algas kolme aastakümne suurim raudteestreik
Raudteetööliste ametiühingu RMT teatel on streik hädavajalik, kuna palgad ei ole pidanud sammu viimase 40 aasta kiireima hinnakasvuga, mis endiselt hoogu kogub.
Läbirääkimised tööseisaku vältimiseks kukkusid esmaspäeval läbi, mis tähendab, et sel nädalal peatab kolmel päeval töö üle 50 000 raudteelase. Inimesi hoiatati sel nädalal reisimise eest, kuna 24-tunnine tööseisak viiakse läbi ka neljapäeval ja laupäeval.
Raudteejaamad ja Londoni metroo, mis on muidu rahvast hommikuti pilgeni täis, olid seekord hüljatud või hoopiski suletud.
Londonis teatasid taksofirmad nõudluse suurest kasvust, samas kui teed olid täis busse ja autosid ning nende vahel kulgevaid rattureid.
Londoni äärelinnades moodustusid kell kuus hommikul bussipeatustes pikad järjekorrad, kuid paljud lõid käega, sest juba murdu täis bussid ei peatunud.
Transpordiminister Grant Shapps ütles, et taunib streike, mis meenutavad talle «halbu 1970-ndaid».
«Inimesed, kes kannatavad on inimesed, kes peavad füüsiliselt tööle kohale saama. Võib-olla madalapalgalised, ehk ka haiglakoristajad,» rääkis ta oma murest Sky Newsile.
«Ma taunin täielikult seda, mida nad täna teevad. Inimeste streigile ajamisele pole mingit õigustust.»
Peaminister Boris Johnson ütles, et «ühinguparunid peavad riigiraudtee ja rongifirmadega laua taha istuma».
RMT peasekretär Mick Lynch leidis aga, et hinnakasvust madalama palgatõusu pakkumine rongi- ja metroojuhtidele pole vastuvõetav.
Streik võib häirida suursündmusi nagu Glastonbury muusikafestival, Elton Johni kontsert, Inglise koondise kriketimatš ja koolide lõpueksamid.
Tööseisak raskendab seejuures liikluskaost, mida on põhjustanud lennufirmad, mis koondasid pandeemia puhkedes tuhandeid töötajaid, kuid on sestsaati avastanud, et neil on töökäsi puudu.
Streigid on kavas ka teistes Briti riigisektorites. Nii näiteks korraldavad järgmisel nädalal tööseisaku Inglismaa ja Walesi advokaadid, kes kurdavad vähese õigusabi rahastuse üle.
Streigiplaane hauvad teadaolevalt ka õpetajad ja tervishoiutöötajad ning teised transpordisektori ametiühingud.
RMT süüdistab konservatiivide valitsust transporditaristu rahastamise miljardite naelte suuruses kärpes.
Kogu sektoris on kadunud hulk töökohti, palgad ei jõua aga järele inflatsioonile, mis on 40 aasta kiireim, väidab ametiühing.
«RMT ei saa passiivseks jääda, kui meie inimesi rünnatakse,» ütles Lynch läinud nädalal.
Reisi- ja kaubaveooperaatoreid ühendav Rail Delivery Group (RDG) ennustab streigi mõju miljonitele inimestele. RDG lubab hoida võimalikult palju teenuseid käigus, kuid hoiatab, et suured häired on vältimatud ja mõnel pool raudteevõrk ei toimi.