UNESCO: Ukraina sõjas on purustatud 152 kultuuriobjekti

Copy
Kiievi Püha Sofia peakirik.
Kiievi Püha Sofia peakirik. Foto: ZURAB KURTSIKIDZE / EPA / Scanpix

ÜRO ekspertide kinnitusel on Ukrainas Venemaa sissetungist alates osaliselt või täielikult hävitatud 152 kultuuri- ja ajaloopärandi objekti, ütles UNESCO neljapäeval.

Pommirünnakutes kannatada saanud objektide hulgas on muuseumid ja monumendid, kirikud ja muud usurajatised, raamatukogud ja mitmed muud väljapaistvad hooned, loetles UNESCO, kes aitab Ukraina võimudel kahjusid dokumenteerida.

«Need korduvad rünnakud Ukraina kultuurirajatistele peavad lõppema. Kultuuripärandit ei tohi ühelgi selle kujul mingil juhul sihikule võtta,» ütles ÜRO kultuuriorganisatsiooni peadirektor Audrey Azoulay avalduses.

UNESCO on aidanud Ukraina võimudel tähistada kultuuri- ja ajaloo-objekte silmatorkava «sinise klibiga», mis näitab, et need on kaitstud 1954. aasta Haagi konventsiooniga, millega on ühinenud nii Venemaa kui Ukraina.

Sellest hoolimata on 24. veebruaril alanud Vene vägede rünnakutes Kiievi ümbrusele, Harkivi ja Donetski oblastile paljud rajatised ja mälestusmärgid kannatada saanud.

Esialgu on veel terved kõik seitse Ukraina UNESCO maailmapärandi nimekirja objekti nagu Kiievi Püha Sofia peakirik ja Kiievi koobasklooster.

Ukraina on nõudnud Venemaa UNESCO-st välja heitmist ning organisatsioon on määramata ajaks edas lükanud koosoleku maailmapärandi paikade staatuse arutamiseks, mida Venemaa pidi juunis Kaasanis võõrustama.

UNESCO on hoiatanud, et kui Vene sõjaväelased või ametnikud leitakse olevat süüdi Ukraina kultuuripärandi tahtlikus hävitamises, võidakse nad rahvusvahelise õiguse alusel kohtusse anda.

Tagasi üles