Okupandid hävitasid Mariupolis kohaliku koguduse raamatukogu (4)

Margus  Martin
, ajakirjanik
Copy
Ukraina õigeusu kiriku pühak Petro Mogõla koguduse vaimulik Roman Peretjatko lubab Mariupolisse naastes okupantide poolt hävitatud raamatukogu teha veel esinduslikuma, kui see kunagi oli.
Ukraina õigeusu kiriku pühak Petro Mogõla koguduse vaimulik Roman Peretjatko lubab Mariupolisse naastes okupantide poolt hävitatud raamatukogu teha veel esinduslikuma, kui see kunagi oli. Foto: Dmitri Kotjuh
  • Tuhanded kirjandusteosed kuhjati lõkkesse ning põletati
  • Ukraina õigeusu kirik võeti Mariupolis väevõimuga üle

Mariupoli okupatsioonivõimud põletasid Vene vägede sissetungi järel ime kombel terveks jäänud pühak Petro Mogõla Ukraina õigeusu kiriku õuel sealse raamatukogu enam kui seitse ja pool tuhat teost. Vaimuliku kirjanduse kõrval langes tuleroaks mitu unikaalset ukrainakeelset raamatut.

Paljude välismaiste annetajate toel loodud kultuurivaramu hävitamisest teavitas mõned päevad tagasi Telegramis Mariupoli linnapea nõunik Petro Andriuštšenko.

Tema sõnul viidi aktsioon läbi kohe pärast seda, kui koguduse ruume käisid väidetavalt saadud vihje peale kontrollimas Venemaa julgeolekuteenistuse töötajad ning nende järel saabus Moskva patriarhaadi alla kuuluvad Vene õigeusu kiriku vaimulike delegatsioon.

Ukraina riikliku uudisteagentuuri Ukrinform teatel anti kohalikele preestritele korraldus «tõhustada propagandat ja taastada võimalikult ruttu Vene õigeusu kiriku hooned, kuid pühak Petro Mogõla koguduse hoone kas lammutada või vastavalt kehtivatele standarditele ümber ehitada».

Sõda luhtas aastatepikkuse töö

Postimehel õnnestus nimetatud koguduses ja sealses raamatukogus käia ning nähtust-kuuldust kirjutada loetud päevad enne sõjategevuse algust tänavu veebruaris.

Koguduse noor vaimulik Roman Peretjatko ja tema õde Marõna näitasid toona uhkusega seitse aastat väldanud taastamistööde vilju. Nende tulevikuplaanidele, mida aitasid sinnamaani ellu viia nii kohalikud elanikud kui ka ettevõtjad, tõmbas paraku kriipsu peale sõda.

«Olen veendunud, et naaseme ükskord kogudusse ja taastame selle. Praegu on hoonel kõik aknad purunenud ja seintes kiriku kõrval plahvatanud mürsu killud,» rääkis Roman Peretjatko. «Hävitatud unikaalseid raamatuid me kahjuks muidugi rohkem ei näe, kuid raamatukogu tuleb Mariupoli vabastamise ning uuesti ülesehitamise järel kindlasti esinduslikum kui varem.»

Vaimulik lisas, et talle ei mahu pähe, kui hoolimatult ja harimatult käivad okupandid ümber mitte ainult elanike, vaid ka kultuuriväärtustega ning levitavad samal ajal oma «tõde».

Mariupoli vaimulik: me tuleme tagasi

«Neil on ükskõik. Nad ei oska midagi hinnata. Eile sain näiteks teada, et Mariupolisse toodud Vene õigeusu kiriku vaimulik viib meie kirikus juba läbi jumalteenistusi,» märkis ta. «Väga alatud inimesed. Aga me tuleme tagasi. Loodan, et see juhtub sellel sügisel, aga kõige hiljem järgmisel kevadel.»

Roman ja Marõna Peretjatkol õnnestus perega Mariupolist lahkuda viimasel hetkel enne okupantide saabumist. Praegu viibivad nad Dnipros, kus moodustasid vabatahtlikest koosneva abistamiskeskuse, pakkudes igapäevaselt tuge kaasmaalastest sisepõgenikele.

Praeguseks on nende kaudu saanud erinevat abi umbes 8000 inimest.

Kommentaarid (4)
Copy
Tagasi üles