Venemaa süüdistab Norrat juurdepääsu takistamises Teravmägedele

Copy
Longyearbyen, Teravmäed. Foto on illustratiivne.
Longyearbyen, Teravmäed. Foto on illustratiivne. Foto: xblickwinkel/AGAMI/V.xLegrandx / Scanpix

Vene välisministeerium kutsus täna välja Norra asjuri, süüdistades Oslot Teravmägede saarestikule juurdepääsu piiramises, ja tõotades kätte maksta.

«Me nõudsime, et Norra pool lahendaks selle probleemi nii kiiresti kui võimalik,» ütles välisministeerium. «Me andsime märku, et ebasõbralikud sammud Venemaa vastu toovad vältimatult kaasa kohased vastumeetmed.»

Venemaa föderatsiooninõukogu aseesimees Konstantin Kossatšov ütles varem päeval, et Norra rikkus Pariisi lepingut, keeldudes lubamast Vene kaupu Teravmägedele.

«Norra välisministeerium lükkas tagasi Vene usaldusfondi Arktikugol taotluse lubada kaubavedu Barentsburgi. Nad selgitasid seda Venemaa-vastaste sanktsioonidega. Samal ajal räägime toidust Venemaa kaevuritele, kes seal asulas töötavad,» kirjutas ta Telegramis.

«Oma käitumisega rikub Norra Pariisi lepingu kolmanda artikli sätteid,» ütles ta.

«Oleme kokku leppinud, et kõigis suhetes ja eriti kõiges, mis puudutab eksporti, importi ja transiiti, ei võeta kõigi kõrgete lepinguosaliste kodanike, nende laevade ja lasti pealt tasu ega rakendata piiranguid, mida ei kohaldata Norras enamsoodustusrežiimi saavate kodanike, laevade või lasti suhtes, ning neid koheldakse Norra kodanikke, nende laevade ja lastiga võrdselt,» tsiteeris senaator lepingut.

Kossatšov meenutas, et Teravmägede saarestiku rahvusvahelise õigusliku staatuse määrab 1920. aasta Pariisi leping, mis sõlmiti Norra, USA, Taani, Prantsusmaa, Itaalia, Jaapani, Hollandi, Suurbritannia ja Rootsi vahel (jõustus 1925. aastal ja on siiani 46 riigi jaoks õiguslikult siduv rahvusvaheline leping ). NSV Liit ühines dokumendiga 7. mail 1935 ja Venemaa osaleb selles NSV Liidu järglasriigina.

Senaatori sõnul tunnustasid pooled Norra täielikku ja absoluutset suveräänsust Teravmägede üle, kuid Pariisi lepinguga määratud tingimustel.

«Oma meelevaldse otsusega üritavad Norra võimud jätta Venemaa kaevureid toiduta, mis on oma olemuselt kõlvatu. See rikub inimõigusi ja humanismi põhimõtteid,» ütles Kossatšov.

Tagasi üles