Saada vihje

Hispaania ja Mali välisminister lahendasid NATO-kommentaaride tüli

Copy
Hispaania välisminister Jose Manuel Albares.
Hispaania välisminister Jose Manuel Albares. Foto: Ricardo Rubio/Contacto via ZUMA Press / Scanpix

Mali välisminister Abdoulaye Diop ütles eile, et kõneles oma Hispaania ametivenna José Manuel Albaresega pärast tüli seoses hispaanlase kommentaariga võimaliku NATO operatsiooni kohta ses Aafrika riigis.

Diop säutsus, et rääkis Albaresega viimase raadiousutluses öeldud sõnade pärast.

«Ta eitas kommentaare ja väljendas oma kiindumust sõbralikele suhetele ja koostööle Maliga,» kirjutas Diop.

Madrid püüdis jahutada pingeid päev pärast seda, kui Bamako sõjaväeline režiim oli selgituste andmiseks vaibale kutsunud Hispaania suursaadiku.

«Hispaania ei palunud NATO tippkohtumise ajal ega ka muul ajal alliansilt sekkumist, missiooni ega muu tegevuse algatamist Malis,» seisis Hispaania suursaatkonna avalduses.

Tüli vallandus seoses Albarese kommentaaridega neljapäeval antud usutluses Hispaania raadiojaamale RNE.

Küsimusele, kas NATO missiooni Malis saab välistada, vastas Albares: «Ei, me ei saa seda välistada.»

«Seda pole olnud laual Madridi kõnelustel, sest tegu on tippkohtumisega, mis käib välja, niiöelda, NATO tegevuskava raamistiku.»

«Kui see oleks vajalik ja kui eksisteeriks oht meie julgeolekule, siis mõistagi seda tehtaks,» lisas ta.

Albares andis usutluse NATO tippkohtumise ajal, kui allianss oli oma Madridi kogunemise lõpujärgus.

Diop ütles reedel riiklikule telejaamale ORTM, et Bamako kutsus välja Hispaania suursaadiku, kellele avaldada jõulist protesti kommentaaride üle.

«Antud remargid on vastuvõetamatud, ebasõbralikud, tõsised,» sõnas Diop, sest «need võivad julgustada agressioonile iseseisva ja suveräänse riigi vastu».

Madridi tippkohtumisel püüdis Hispaania jõuliselt tuua fookusesse ohtu NATO lõunatiivalt, kust lähtuva ohuna nähakse rahutusi Saheli piirkonnas - tohutul maa-alal, mis laiub Sahara kõrbe lõunaosas ning hõlmab endas selliseid vaeseid riike nagu Burkina Faso, Mali, Mauritaania, Niger ja Tšaad.

Pühasõdalaste rünnakud seal sunnivad järjest rohkem inimesi põgenema põhja poole ja sealtkaudu edasi Euroopasse, kusjuures üks peamisi aafriklaste sisenemisteid käib Hispaania kaudu.

Tippkohtumisel tunnistas NATO alliansi strateegilisi huve Lähis-Idas, Põhja-Aafrikas ja Saheli piirkonnas.

Malit on alates 2012. aastast raputanud jõuliselt džhiadistide ülestõusud. Vägivald sai alguse riigi tohutust põhjaosast, kust see edasi keskossa ja naaberriikidesse Burkina Fasosse ja Nigerisse laienes.

Tagasi üles