T, 31.01.2023

Soome ja Rootsi alustasid NATO peakorteris ametlikke liitumiskõnelusi

Soome ja Rootsi alustasid NATO peakorteris ametlikke liitumiskõnelusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Soome välisminister Pekka Haavisto.
Soome välisminister Pekka Haavisto. Foto: Nacho Doce/Reuters/Scanpix

Rootsi ja Soome välisministrid alustasid täna kõnelusi NATO peakorteris Brüsselis, et anda ametlik käik alliansiga liitumise protsessile.

Läbirääkimised eesotsas Rootsi välisministri Ann Linde ja tema Soome kolleegi Pekka Haavistoga said võimalikuks, kui NATO liige Türgi loobus läinud nädalal Põhjala riikidele takistusi tegemast.

NATO 30 liikmesriigi suursaadikud peaksid teisipäeval kava kohaselt allkirjastama Soome ja Rootsi liitumisprotokollid, avades sellega kuudepikkuse perioodi, mil kõik liikmesmaad peavad ratifitseerima nende liikmesuse.

Venemaa sissetungi järel Ukrainasse leidsid Rootsi ja Soome ühiskonnas aset kardinaalsed muutused, mis viisid mõlema riigi samaaegsele otsusele liituda alliansiga ja hüljata senine neutraalsuspõhimõte NATO vihmavarju suhtes.

Läinud nädalal Madridis aset leidnud NATO tippkohtumine toetas seda sammu, andes kahele riigile ametliku kutse, kuna Türgi sai keeruliste kõneluste järel piisavalt soovitud hüvesid ning USA lubas Ankarale müüa uusi sõjalennukeid.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan süüdistas varem Rootsit ja Soomet oma vaenlastele, kurdi võitlejatele pelgupaiga pakkumises ning seeläbi kaudselt terrorismi toetamises. Samuti nõudis ta relvaembargo tühistamist, mis kehtestati Türgile 2019. aastal sõjaväelise sissetungiga Süüriasse.

Erdoğan jätkab samas hirmutamist, öeldes pärast kokkuleppe sõlmimist, et võib endiselt blokeerida Rootsi ja Soome liitumissoovi, kui viimased ei täida kokku lepitut. Osa kokkuleppeist sai ka avalikustatud, näiteks võimalik kurdide väljaandmine.

Linde säutsus varem, et sõidab esmaspäeval Brüsselisse NATO peakorterisse, kus peab kõnelusi ning võtab teisipäeval osa suursaadikute allkirjastamistseremooniast.

Soome diplomaat kinnitas, et Haavisto on samuti Belgia pealinnas läbirääkimistel ja võtab samuti osa teisipäevasest allkirjastamisest.

Mõlemad välisministrid annavad teisipäeval pärast allkirjastamist koos NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga ühise pressikonverentsi.

Märksõnad
Tagasi üles