«Kui olin teismelisena sunnitud burkat kandma, siis ma mäletan, kuidas kartsin, et kui Taliban mu nägu näeb, siis nad ütlevad midagi või isegi peksavad mind,» lisas Mariam.
«Naiste olukord meeste domineeritud Afganistanis on alati väga raske olnud, ka enne Talibani. Sa ei tohi oma häält tõsta, sa ei tohi kanda soovitud rõivaid, sa ei tohi rääkida kõigi inimestega, kellega soovid. Nüüd on mul vabadus näiteks tulla siia ja anda intervjuud. Afganistanis mul sellist usaldust sisuliselt võõra inimese vastu olla ei saaks ega tohiks. Eestis saame oma elu elada nii, nagu me tahame,» nentis Mariam.
«Muidugi on praegu [Afganistanis] olukord veel hullemaks läinud. Sa ei saa enam oma vennagagi tänaval käia, ilma et Taliban hakkaks küsitlema, kellega sa räägid ja kõnnid, ning nõuaks dokumente. Isegi meessoost pereliikmega ei saa restorani minna, naistel pole enam ligipääsu keskharidusele ja nad ei saa tööd teha,» lisas naine.
Mariam elas kuni 13. eluaastani Kabulis, pärast seda Pakistanis, kust ta naases 17-aastasena, et oma abikaasaga elada. Toona oli Afganistanis võimul juba Hamid Karzai valitsus ja Mariam sai asuda õppima Kabuli ülikooli. «Kabul oli mõnevõrra vabam kui ülejäänud Afganistan, kuid Euroopaga ei ole seda muidugi võimalik võrrelda,» lausus ta.
Põgenemine Talibani eest
Kui Mariam lahkus Afganistanist juba varem, siis tema ema, isa, vennad ja õde põgenesid riigist eelmise aasta suvel pärast seda, kui Taliban Kabuli vallutas. «Ma ei suuda sõnadesse panna, mida ma sel hetkel tundsin,» ohkas Mariam.