T, 3.10.2023

Jaapan avas Abe atentaadi järel valimisjaoskonnad

Facebook
Comments
Jaapani peaminister ja Liberaaldemokraatliku Partei esimees Fumio Kishida lahkub partei valimisürituselt laupäeval Tokyo lähistel.
Jaapani peaminister ja Liberaaldemokraatliku Partei esimees Fumio Kishida lahkub partei valimisürituselt laupäeval Tokyo lähistel. Foto: Kyodo News / AP / Scanpix

Jaapanis avati pühapäeva hommikul valimisjaoskonnad parlamendi ülemkoja valimisteks, mis leiavad aset vaid kaks päeva pärast endise peaministri Shinzo Abe atentaati.

Valimised peaksid küsitlustulemuste kohaselt suurendama Abe valitseva Liberaaldemokraatliku Partei ja selle koalitsioonipartneri enamust.

Ehkki valimisi varjutab Abele korraldatud atentaat, siis nii peaminister Fumio Kishida kui mitmed teised poliitikud on öelnud, et šokeeriv tapmine ei peata demokraatlikku protsessi.

«Me ei tohi kunagi lasta vägivallal suruda maha kõnesid valimiste ajal, mis on demokraatia alustala,» ütles Kishida laupäeval valimiskampaania ajal riigis ringi liikudes.

Ent ta võttis aega ka kaastunde avaldamiseks Abe perele nende kodus Tokyos, kuhu ekspeaministri surnukeha laupäeva pärastlõunal Lääne-Jaapani haiglast toodi.

Reedel aset leidnud atentaat raputas kogu riiki ning šokeeris rahvusvahelist üldsust, tuues kaastundeavaldusi ka riikidest, millega mõnikord käremeelsel Abel olid keerulised suhted, näiteks Hiina ja Lõuna-Koreaga.

Abe mõrvas kahtlustatav 41-aastane Tetsuya Yamagami on vahi all ning ütles uurijatele, et tappis ekspeaministri, kuna viimane oli tema sõnul seotud nimetamata organisatsiooniga. Kohalik meedia on nimetanud seda organisatsiooni kui usulist ühendust ning öelnud, et Yamagami perekonnal oli rahalisi raskusi, kuna ta ema oli ühendusele teinud annetusi.

Abe ärasaatmine leiab aset esmaspäeval, matusetseremoonia lähedaste osalusel viiakse läbi teisipäeval.

Valimisjaoskonnad suletakse õhtul kell 20 (Eesti aja järgi pühapäeval kell 14), mille järel avaldab Jaapani meedia lävepakuküsitluste tulemused.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles