T, 26.09.2023

SAS: pilootide streik seab ohtu lennufirma püsimajäämise

Facebook
Comments
SAS-i tegevjuht Anko van der Werff.
SAS-i tegevjuht Anko van der Werff. Foto: LARS SCHRODER/TT News Agency/AFP/Scanpix

Pilootide streik läheb Skandinaavia lennufirmale SAS maksma umbes üheksa kuni 12 miljonit eurot päevas ja ähvardab juba niigi raskustes firma põhja lasta, hoiatas SAS neljapäeval.

Lennufirma teatel on kümme päeva kestnud tööseisak läinud maksma umbes miljard kuni 1,2 miljardit Rootsi krooni (94–113 miljonit eurot).

Ametiühingute ja juhtkonna läbirääkimised ei ole vilja kandnud.

Lennufirma on tühistanud üle 2500 lennu, millest on mõjutatud 270 000 reisijat.

SAS teatas 5. juulil, päev pärast streigi algust, et taotleb Ühendriikides pankrotikaitset.

«Streik seab ohtu (USA pankrotiseaduse) paragrahvi 11 menetluse edu ja lõpuks ka ettevõtte püsimajäämise,» ütles SASi tegevjuht Anko van der Werff.

Lisaks raskendab streik veebruaris käivitatud kulukärpeplaani SAS Forward elluviimist, lausus ta.

Piloodid protestivad restruktureerimiskavas ette nähtud järsu palgakärpe vastu, aga ka firma otsuse vastu mitte värvata tagasi piloote, kes Covid-19 pandeemia ajal koondati.

SASis töötab pea 7000 inimest, peamiselt Rootsis, Taanis ja Norras.

Firma plaanib kaasata 9,5 miljardit Rootsi krooni lisakapitali, kuid märkis, et lühiajalises plaanis on kohustuste täitmiseks piisavalt vahendeid ka ilma lisakapitalita. Streigi jätkudes võib olukord aga muutuda.

Käesolev suvi on kujunemas lennundussektorile raskeks. Lennufirmad ja lennujaamad koondasid Covid-19 pandeemia puhkedes suure osa oma töötajatest, kuid on nõudluse taastudes avastanud, et töökäsi on puudu ja nende leidmine raske.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles