ÜLEVAADE Populistid tõukasid Itaalia võimukriisi

Berit Nuka
, toimetaja
Copy
Itaalia peaminister Mario Draghi selle nädala alguses
pressikonverentsil.
Itaalia peaminister Mario Draghi selle nädala alguses pressikonverentsil. Foto: Francesco Fotia/AGF/SIPA/Scanpix

Itaaliat võivad ees oodata erakorralised valimised pärast ühtsusvalitsuse peaministri Mario Draghi eilset tagasiastumisotsust, sest populistlik Viie Tähe Liikumine (M5S) ei osalenud eilsel elukalliduse tõusu leevendamise meetmeid puudutaval hääletusel.

«Ma tahan teatada, et täna õhtul esitan presidendile tagasiastumisavalduse,» ütles Draghi pärast eilset hääletust kokku kutsutud valitsuskabineti nõupidamisel. Tema sõnul puuduvad tingimused koalitsioonivalitsuse jätkamiseks ning usalduspakti, millele valitsus rajatud on, ei eksisteeri enam, vahendas AFP.

Eile Itaalia parlamendi ülemkojas toimunud hääletuse keskmes oli 23 miljardi euro suurune abipakett inflatsiooni aeglustamiseks, mis oli juba saanud heakskiidu parlamendi alamkojas ning mille vastuvõtmise sidus Draghi enda usaldushääletusega. Kuigi see sai toetuse nüüd ka senatis, kus eelnõu poolt hääletas 172 ja vastu 39 senaatorit, kõndisid M5Si esindajad hääletuse ajaks istungisaalist välja.

Draghi lubas juba varem, et tõlgendab ka sellist käitumist umbusaldusavaldusena ja astub sellisel juhul tagasi.

Eile õhtul teatas Mattarella, et ei rahulda Draghi tagasiastumisavaldust, ja kutsus Draghit üles enne veenduma, et tal pole parlamendis enamuse toetust.

Tagasi üles