P, 2.04.2023

Varssavi: piiritara on rändesurvet Valgevenest märgatavalt vähendanud

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Poola piirivalvur patrullib Poola ja Valgevene piiril, Kuźnica lähedal, hiljuti ehitatud piiritara juures.
Poola piirivalvur patrullib Poola ja Valgevene piiril, Kuźnica lähedal, hiljuti ehitatud piiritara juures. Foto: Michal Dyjuk/AP/Scanpix

Varssavi kiidab Valgevene piirile rajatud tara tõhusust, vahendas reedel Poola raadio.

«Õnneks võtsime algatuse enda kätte ja otsustasime eelmisel sügisel rajada Poola-Valgevene piirile tõkke. Füüsilise tõkke ehitus on juba lõppenud, nüüd ehitame elektroonilist tõket,» ütles asesiseminister Maciej Wąsik Poola raadiole.

«Sellega seoses on rändesurve Poola piirile eelmise aastaga võrreldes vähenenud 20 korda. Katsed Poola piirist läbi murda ebaõnnestuvad,» lisas ta.

Aseminister märkis, et Leedu piiril on praegu suurem surve.

«Leedulased peaksid tõkke ehituse lõpetama sügisel, aga see ei ole nii võimas kui Poola oma. Leedul on oluliselt vähem vahendeid kui Poolal ja selle piir on palju pikem. Neil on Valgevene piiri üle 500 km-i,» lisas Wąsik.

Ta rõhutas, et Varssavi ei saanud EL-ilt piiritara ehitamiseks toetust.

«Poola võttis kogu ehitusega kaasneva koormuse enda peale. Need olid vajalikud kulutused. Julgeoleku pealt Poola valitsus kokku ei hoia,» ütles aseminister.

Raadio mainis, et Poola-Valgevene piiri viie meetri kõrgune terastara on 186 km pikk.

Lisaks sellele on septembri keskpaigaks plaanis valmis ehitada 202 km pikkune elektrooniline tõke. See koosneb maa-alusest detektorikaablist, päeva- ja öö- ning termokaameratest iga 100 meetri järel piki piiri.

Ehituse kogumaksumus oli hinnanguliselt 1,6 miljardit zlotti (umbes 340 miljonit eurot).

Otsuse tara ehitamiseks langetasid Poola võimud mullu sügisel seoses suurenenud pingetega Poola ja Valgevene vahelisel piiril, kui alates novembri algusest kogunes Valgevene poolele piirile tuhandeid migrante, kellest paljud üritasid tungida läbi piirdeaia.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles