Aastal 1992. Töötasin USA ja Venemaa ühiskomisjonis, mille eesmärk oli saada infot nende USA sõdurite säilmetest või saatusest, kes olid langenud Teises maailmasõjas, külma sõja ajal, Korea sõja ajal või Vietnami sõja ajal.
Mitu korda te Eestis pärast seda käinud olete?
1992. aasta visiit oligi siiani ainus kord. Kui soomlased OECDd juhtisid, lendasin paar korda Helsingisse, ja ma mäletan, kuidas vaatasin lennukiaknast Tallinna ja soovisin, et saaksin seal all olla, sest ma mäletasin, kui ilus teie vanalinn on.
Ma olin väga lähedane Eesti saatkonnaga Washingtonis ja tegin nendega palju koostööd.
Te võite nimetada Eestit edulooks ja öelda sama ka mitme teise kunagise idabloki maa kohta, kes on nüüdseks euroatlantilise kogukonnaga liitunud. Aga mis võiks saada nendest kunagistest NSVLi liiduvabariikidest, kes on praegu jäänud teatud mõttes maa ja taeva vahele?
Minule on pikka aega tundunud, et lõpuks otsustavad need riigid oma tuleviku üle ise. Ajaloo põhjal ehk võiks väita, et suur jõud, mida juhib keegi, kes ei taha, et need riigid ei saavutaks oma eesmärke, saab teha palju nende protsesside aeglustamiseks. Ja see on tõsi – me nägime seda 2008. aasta augustis.
Aga ma arvan, et praegune maailm on palju erinev – loomulikult sellest, mida me nägime Nõukogude perioodil, aga ka nüüdne Venemaa erineb varasemast. Nagu oleme näinud Moskva tänavailt: kuigi peaminister Vladimir Putin valitakse üsna selgelt tagasi, seisab ta silmitsi märksa teistsuguse poliitilise kliimaga kui isegi aasta või mõni kuu tagasi.