Tegu on esimese korraga, kui PLA tulistab kaugmaa suurtükkide lahingmoona üle Taiwani väina, kirjutas ajaleht, kasutades Hiina sõjaväe ametliku nimetuse, Rahvavabastusarmee lühendit.
Taiwani võimud on nimetanud õppusi ebaratsionaalseks käiguks, mille eesmärk on panna proovile rahvusvaheline kord.
Maailma juhtivate tööstusriikide ühendus G7 mõistis samuti õppused hukka. G7 välisministrid ütlevad oma kolmapäevases avalduses, et ei ole mingit õigustust kasutada visiiti ettekäändena agressiivsele sõjalisele tegevusele Taiwani väinas ning et Hiina eskaleeriv vastus ähvardab suurendada pingeid ja destabiliseerida regiooni.
Taiwani õhukaitsetsooni sisenes eile 27 Hiina sõjalennukit.
Hiina teatas eile, et tema sõjalised õppused Taiwani väina ümbruses on Pelosi Taiwani-visiidi vastusena vajalikud ja õiglased. «Hiina sõjaväeõppuste läbiviimine merel Hiina Taiwani lähedal on vajalik ja õiglane meede riigi suveräänsuse otsustavaks kaitsmiseks,» ütles välisministeeriumi kõneisik Hua Chunying korralisel briifingul.
«Praeguses võitluses Pelosi Taiwani-visiidi ümber on USA provokaator ja Hiina ohver. Esmalt oli USA ja Taiwani ühine provokatsioon, pärast Hiina õiglane kaitse,» lisas eestkõneleja.
Häiritud on ka lennuliiklus
Taiwani merendus- ja sadamabüroo andis kolmapäeval laevadele hoiatuse vältida Hiina sõjaliste õppuste teele jäävaid alasid.
Taiwani valitsuskabinet märkis, et õppused häirivad 18 rahvusvahelist lennukoridori nende lennuinformatsiooni piirkonnas (FIR).
Hiina sõjaväeline allikas ütles AFP-le, et õppused korraldatakse valmistumiseks tegelikuks lahinguks. «Kui Taiwani vägi peaks kontakti tekitama PLAga tahtlikult ja tulistab kogemata, siis PLA võtab tarvitusele karmid vastumeetmed ning kõigi tagajärgede eest on vastutav Taiwani pool,» ütles allikas.