N, 9.02.2023

Austraalia peatab Suure Vallrahu kaitsmiseks söekaevanduse projekti

Austraalia peatab Suure Vallrahu kaitsmiseks söekaevanduse projekti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Austraalia Suur Vallrahu.
Austraalia Suur Vallrahu. Foto: Ingo Schulz via www.imago-images.de / Scanpix

Austraalia valitsus teatas täna, et plaanib peatada söekaevanduse projekti, millel võib olla kahjulik mõju lähedalasuvale Suurele Vallrahule.

Keskkonnaminister Tanya Plibersek ütles, et kavatseb mitte heaks kiita Kesk-Queenslandi kivisöeprojekti, mida kavandatakse Rockhamptoni linna lähedale.

Rohelised on survestanud mais võimule tulnud vasaktsentristlikku Tööparteid söe- ja gaasiprojekte peatama, et vähendada Austraalia kasvuhoonegaaside emissiooni.

«Mulle kättesaadava info põhjal usun, et sellel projektil oleks vastuvõetamatu mõju Suure Vallrahu merepargile ja Suure Vallrahu maailmapärandi piirkonna ning rahvuspärandi paiga väärtustele,» ütles Plibersek avalduses.

Merepark hõlmab üle 2500 korallrahust koosnevat võrgustikku 348 000 ruutkilomeetri suurusel alal Austraalia kirderannikul, mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

UNESCO kaalub piirkonnalt selle staatuse võtmist, kuna tõusev meretemperatuur on hakanud koralle tapma.

Rohelised tervitasid ministri otsust ja kutsusid teda tagasi lükkama veel 26 plaanitavat kivisöeprojekti.

«Vajame nüüd üldist moratooriumi kõigile uutele söe- ja gaasiprojektidele,» ütles roheliste juht Adam Bandt avalduses.

Otsusest anti teada, kui Austraalia esindajatekoda võttis vastu eelnõu, mis kinnistas valitsuse eesmärgi vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni kümnendi lõpuks 43 protsendi võrra 2005. aasta tasemest.

Eelmise valitsuse eesmärk oli vähendada emissiooni 26–28 protsenti.

Roheliste muudatusettepanek, mis sätestanuks, et emissiooni netonullini jõudmiseks sajandi keskpaigaks ei saa uusi fossiilkütuste projekte heaks kiita, lükati täna tagasi.

Märksõnad
Tagasi üles