E, 3.10.2022

Sri Lanka vabastas kohaliku protestijuhi Stalini

AFP/BNS
Sri Lanka vabastas kohaliku protestijuhi Stalini
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Protesteerijad Sri Lankal.
Protesteerijad Sri Lankal. Foto: CHAMILA KARUNARATHNE / EPA / Scanpix

Sri Lanka kohus vabastas täna kautsjoni vastu vasakpoolse ametiühingujuhi Joseph Stalini, kelle vahistamine on esile kutsunud rahvusvahelise hukkamõistu ja laialdasi proteste.

Politsei on vahistanud kümneid inimesi süüdistusega, et nad kahjustasid kuid kestnud protestide käigus avalikku omandit. Protestid tipnesid juulis president Gotabaya Rajapaksa põgenemise ja tagasiastumisega.

Stalin vahistati neljapäeval, kuna ta oli osalenud valitsusvastastel meeleavaldustel, mille kohus oli mais ära keelanud.

Nõukogude Liidu kommunistliku juhi järgi nime saanud Stalin tänas ÜRO inimõigusnõukogu, kes kutsus üles tema vabastamisele, samuti teisi aktiviste, kes tema vabastamise nimel üle kogu Sri Lanka meelt avaldasid.

«Valitsus ei saa meid vahistamistega hirmutada, üle riigi on kinni peetud veel vähemalt 50 meeleavaldajat,» rääkis Stalin AFP-le, lubades jätkata agitatsiooni uue presidendi Ranil Wickremesinghe vastu.

Kümned tuhanded inimesed, keda oli üles ärritanud Sri Lanka enneolematu majanduskriis, ründasid 9. juulil president Rajapaksa paleed ja ta mereäärset bürood, heites presidendile ette Sri Lanka rahanduse käpardlikku juhtimist.

Rajapaksa pages kodumaalt ja astus seejärel tagasi.

Tema mantlipärija tõmabas eraldusjoone «protestijate» ja «märatsejate» vahele ning lubas kõigi tülitekitajatega karmilt ümber käia.

Sri Lanka õpetajate ametiühingu juht Stalin on kõige kõrgemal positsioonil aktivist, kes on vahistatud pärast seda, kui uus valitsus asus vastuhakku maha suruma.

Politsei on teiste hulgas vahistanud meeleavaldaja, kes tungis kukutatud presidendi alkoholikapi kallale. Teine tegelane vahistati selle eest, et võttis paleest kaks ametlikku lippu ning kasutas neid voodilinana ja riietusesemena.

Varsti pärast seda, kui meeleavaldajad hõivasid presidendipalee, ilmusid sotsiaalmeediasse postitused, kus nad hullasid basseinis ning hüplesid baldahhiinvooditel.

Meeleavaldajad on võimudele üle andnud ka 17,5 miljonit ruupia (46 000 USA dollari) väärtuses rahatähti, mis leiti ühest paljudest ruumidest.

Sõjavägi ajas eelmisel kuul presidendipalee juurde rajatud protestilaagri laiali. See pälvus rahvusvahelist hukkamõistu, kuna väidetavalt kasutati relvastamata meeleavaldajate suhtes ülemäärast jõudu.

Märksõnad
Tagasi üles