T, 4.10.2022

Türgi delegatsioon läheb USAsse moodsaid hävitajaid hankima

AFP/BNS
Türgi delegatsioon läheb USAsse moodsaid hävitajaid hankima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hävitaja F-16 Viper.
Hävitaja F-16 Viper. Foto: Mpi04/capital Pictures/Scanpix

Türgi delegatsioon saabub järgmisel nädalal Washingtoni, et jätkata läbirääkimisi seoses USA presidendi Joe Bideni lubadusega anda Türgi vananenud lennukipargiga õhujõududele üle moodsad F-16 hävituslennukid, teatas täna Ankara.

Türgi kaitseminister Hulusi Akar ütles, et esindus jõuab Washingtoni esmaspäeval USA ametnike kutsel.

Akar rõhutas, et Ankara seisab endiselt kindlalt vastu hankele lisatud tingimustele, mida nõudsid kongressi tipp-poliitikud, kes muretsevad Türgi pingeliste suhete pärast Kreekaga.

«Me ei saa neid tingimusi aktsepteerida. Meie soov on, et senat need eemaldaks,» ütles Akar telepöördumises.

NATO liikmesriik Türgi visati välja ülimoodsate hävituslennukite F-35 programmist Joint Strike Fighter 2019. aastal seoses Ankara otsusega hankida kaasaegseid Vene raketitõrjesüsteeme.

Seejärel olid suhted Washingtoni ja Ankara vahel võrdlemisi jäised seoses Türgi inimõigusrikkumiste ning jõulise välispoliitikaga.

Bideni administratsioon on olnud aga pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse ja hävituslikku agressioonisõda märksa toetavam ka Türgi vastu.

Biden ütles pärast kohtumist Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga Madridis juunis peetud NATO tippkohtumisel, et tahab kongressi heakskiitu F-16 müügile.

Osa USA nimekaid senaatoreid on öelnud, et kiidavad hävitajate müügi Türgile heaks vaid juhul, kui Ankara lõpetab territoriaalvaidluse oma ajaloolise konkurendi Kreekaga.

Türgi saadab hiljem teisipäeval oma uusima puurimislaeva vaidlusalusesse piirkonda Vahemere idaosas, kus laevale on antud ülesanne analüüsida maagaasimaardlaid.

Viimane selline missioon Küprose lähistel 2020. aastal vallandas rahvusvahelise kriisi, milles Türgi ja Kreeka sõjalaevad põrkasid omavahel avamerel kergelt kokku.

Täiemahulise sõjategevuse puhkemist aitas vältida NATO liidrite ja Euroopa Liidu mõjuka liikmesriigi Saksamaa kiire diplomaatiline sekkumine.

Märksõnad
Tagasi üles