K, 8.02.2023

Tsihhanovskaja kutsus lääneriike hoidma survet Minski režiimile

Tsihhanovskaja kutsus lääneriike hoidma survet Minski režiimile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valgevene opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja.
Valgevene opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja. Foto: Via Www.imago-images.de / Scanpix

Paguluses elav Valgevene opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus eile lääneriike hoidma survet Minski režiimile, kuid mitte panema tema kodumaad ühte patta Venemaaga.

President Aljaksandr Lukašenkat ei tohi mitte mingil juhul legitimiseerida rahvusvahelisel areenil, ütles praegu Leedus elav Tsihhanovskaja Poola päevalehele Rzeczpospolita.

Intervjuu avaldati kaks aastat pärast Valgevene presidendivalimisi, mille võitjaks Lukašenka end kuulutas. Tema vastu kandideerinud Tsihhanovskaja põgenes riigist pärast seda, kui Valgevene võimud alustasid meeleavaldajate vägivaldset mahasurumist.

Tsihhanovskaja hinnangul ei ole lääne kehtestatud sanktsioonid Valgevene vastu ideaalsed, kuna need ei ole sundinud Minskit poliitvange vabastama. Inimõigusühenduse Vjasna andmetel on Valgevenes 1261 poliitvangi, nende seas ka Tsihhanovskaja abikaasa.

«Sanktsioonid on kehtestatud, kuid neis on palju auke ja potentsiaalseid võimalusi süsteemist kõrvale hiilida,» ütles opositsioonijuht.

Tsihhanovskaja hinnangul muutis see, et Valgevene lubas Vene vägedel rünnata oma territooriumilt Ukrainat, Minski veelgi tugevamini sõltuvaks Kremlist, mille suhtes Lukašenko tundub olema lojaalsem kui kunagi varem.

«Lääs ei tohiks panna Valgevenet ühte patta Venemaaga, vaid peaks Kremlile selgeks tegema, et Valgevene annekteerimine Venemaa poolt on mõeldamatu.»

Märksõnad
Tagasi üles