E, 3.10.2022

Putin süüdistas USAd püüdes Ukraina konflikti pikendada

Täiendatud kell 12.16
AFP/BNS
Putin süüdistas USAd püüdes Ukraina konflikti pikendada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Vene president Vladimir Putin.
Vene president Vladimir Putin. Foto: Maxim Shemetov/REUTERS/Scanpix

Vene president Vladimir Putin süüdistas täna Washingtoni, väites, et see püüab pikendada konflikti Ukrainas ja õhutada konflikte mujal maailmas, muu hulgas USA esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi visiidiga Taiwani.

«Olukord Ukrainas näitab, et USA püüab pikendada seda konflikti. Ja nad tegutsevad täpselt samal viisil, õhutades konfliktipotentsiaali Aasias, Aafrikas ja Ladina-Ameerikas,» ütles Putin televisioonis edastatud kommentaaris, osaledes videosilla vahendusel Moskva julgeolekukonverentsi avatseremoonial.

«Ameerika seiklus seoses Taiwaniga ei ole lihtsalt üksiku vastutustundetu poliitiku reis, vaid osa sihikindlast, teadlikust USA strateegiast destabiliseerida ja muuta kaootiliseks olukord regioonis ja maailmas,» lisas ta.

Putin ütles, et Pelosi visiit oli «jultunud demonstratsioon lugupidamatusest teiste riikide suveräänsuse ja tema (Washingtoni) rahvusvaheliste kohustuste vastu».

«Me peame seda hoolikalt kavandatud provokatsiooniks,» märkis Vene president.

Moskva ja Washingtoni suhted on madalseisus alates sellest, kui Putin andis 24. veebruaril Vene vägedele korralduse Ukrainasse tungida.

Pärast seda, kui lääneriigid kehtestasid verist sõda pidavale Venemaale enneolematud sanktsioonid, on Putin püüdnud tugevdada suhteid Aafrika ja Aasia riikide, eriti Hiinaga.

Moskva väljendas täielikku solidaarsust oma võtmeliitlase Pekingiga Pelosi augustikuise visiidi ajal Taiwani, mida Hiina peab oma lahutamatuks osaks ja on lubanud tagasi võtta kasvõi jõudu kasutades.

Pea kuus kuud kestnud Moskva sõjaline kallaletung Ukrainale on nõudnud tuhandeid elusid ja sundinud miljoneid inimesi oma kodudest põgenema. Samuti on see kaasa toonud toidunappuse üle kogu maailma.

Moskva julgeolekukonverentsil esinenud kaitseminister Sergei Šoigu ütles, et Moskva ei kavatse kasutada Ukrainas tuuma- või keemiarelvi.

«Meedias levitatakse kuuldusi, et Venemaa valmistub kasutama taktikalisi tuumarelvi või on valmis kasutama keemiarelvi sõjalise operatsiooni käigus,» ütles Šoigu, nimetades neid teateid täielikuks valeks.

«Sõjalisest vaatevinklist ei ole vajadust kasutada Ukrainas tuumarelvi, et seatud eesmärke saavutada. Vene tuumarelvade peamine eesmärk on ära hoida tuumarünnak,» lausus Šoigu.

Märksõnad
Tagasi üles