E, 3.10.2022

Lapid: Iisrael taastab täiemahulised diplomaatilised suhted Türgiga

AFP/BNS
Lapid: Iisrael taastab täiemahulised diplomaatilised suhted Türgiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Iisraeli peaminister Yair Lapid.
Iisraeli peaminister Yair Lapid. Foto: JACK GUEZ/AFP/Scanpix

Iisraeli peaminister Yair Lapid teatas täna, et valitsus taastab aastaid valitsenud pingete järel täiemahulised diplomaatilised suhted Türgiga.

«Otsustati taas tõsta kahe riigi suhete tase täiemahuliste diplomaatiliste sidemeteni ning saata tagasi riikide suursaadikud ja peakonsulid,» ütles Lapidi kantselei avalduses.

Peaminister rääkis diplomaatilisest läbimurdest kui tähtsast sammust piirkonna stabiilsuse tagamisel ja ütles, et suhete taastamine on Iisraeli kodanikele ka väga tähtis majandusuudis.

Iisrael ja Türgi on mitu kuud pingutanud parandamaks suhteid, mis hakkasid kiiva kiskuma 2008. aastal Iisraeli sõjalise operatsiooni tõttu Gazas.

Suhted jahenesid sootuks, kui 2010. aastal sai Iisraeli haarangus Türgi laevale Mavi Marmara, mis püüdis murda läbi Gaza blokaadist ja abi viia, surma 10 tsiviilisikut.

2016. aastal riigid leppisid ja saatsid suursaadikud tagasi, 2018. ja 2019. aastal kokkus lepe kokku, sest Iisraeli sõdurid lasid piiriprotestides maha üle 200 gazalase.

Selle aasta märtsis tegi Iisraeli president Isaac Herzog visiidi Ankarasse, mille Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kuulutas pöördepunktiks kahe riigi suhetes.

Iisrael ei täpsustanud kolmapäeval, millal tema suursaadik Ankarasse naaseb.

Märksõnad
Tagasi üles