Tänasel Ukraina iseseisvuspäeval, mil möödub 31 aastat Ukraina iseseisvumisest, täitub täpselt kuus kuud päevast, mil Venemaa alustas täiemahulist sõjalist sissetungi Ukrainasse. Viimase poole aasta jooksul on ukrainlased pidanud eksistentsiaalset võitlust oma olemasolu eest ning valu ja kannatusi, mida Venemaa on Ukraina rahvale põhjustanud, ei andesta ukrainlased eales, sõnas intervjuus Postimehele Ukraina suursaadik Eestis Marjana Betsa.
INTERVJUU ⟩ Ukraina suursaadik Eestis: kui keegi väsib sõjast, tuleks ette kujutada, et Vene tankid sõidavad teie tänavatel
Betsa on äärmiselt tänulik, et Eesti on olnud Ukraina toetamisel juhtrollis. Tema sõnul teavad eestlased hästi, mida tähendab Moskva ikke all elamine, mistõttu on Eesti rahvaarvu järgi arvestades olnud maailmas Ukraina suurim sõjaline abistaja. Betsa sõnul on tähtis, et lääneriigid tarniksid Ukrainasse veel rohkem ja moodsamat NATO relvastust, sest ainult Venemaa alistamine lahinguväljal suudab tagada nii Ukraina kui ka kogu Euroopa julgeoleku.
Venemaa sõda Ukraina vastu on toonud endaga kaasa ühed suurimad lahingud ja purustused Euroopas pärast Teist maailmasõda. Kuidas tähistavad ukrainlased täna, keset sõda, oma iseseisvuspäeva?
Tänavune aasta on väga eriline. 24. augustil möödub täpselt kuus kuud Venemaa jõhkrast, ebainimlikust ja verisest sissetungist Ukrainasse ning meie rahva vastu täiemahulise sõja alustamisest. Ütleksin, et me pigem ei tähista iseseisvuspäeva, vaid peame seda. Mõistagi on viimased pool aastat täielikult muutnud miljonite ukrainlaste elu. Kuus kuud järjest on Venemaa pidanud sõda meie rahva vastu ning kogu selle aja vältel on kümneid tuhandeid inimesi tapetud, piinatud, vägistatud ja meie linnu hävitatud.
Mõned neist, näiteks Mariupol, on hävitatud 95 protsendi ulatuses. Kõigest kaheksa kuud tagasi oli tegu väga elava, tänapäevase ja euroopaliku linnaga, aga nüüd on see täielikult purustatud. Eriti palju linnu on hävitatud ka Kiievi oblastis, linnad, mis olid kord Vene okupatsiooni all, aga on nüüdseks vabastatud, nagu Butša, Irpin ning Borodjanka.
Kogu see laastamistöö on kohutav. 21 protsenti Ukraina territooriumist on praegu Venemaa poolt okupeeritud, ligi kuus miljonit inimest on sunnitud sisepagulusse, veel ligi kuus miljonit on Ukrainast põgenenud. Eesti on olnud väga abivalmis ning võtnud vastu 51 000 põgenikku. Seda on väga palju ja hindame tohutult Eesti tuge.