Skip to footer
Saada vihje

ÜLEVAADE Taani kroonprintsi poja koolis lokkas seksuaalne vägivald ja kius

Herlufsholmi internaatkooli peahoone Taani pealinnast umbes 80 kilomeetri kaugusel edelas Næstvedis.
  • Mainekas Taani internaatkoolis võimutsesid vanemad õpilased karistamatult nooremate kallal.
  • Skandaali tõttu võttis kuningakoda prints Christiani Herlufsholmi koolist ära.
  • Suurt õppemaksu koguv kool võitleb nüüd selle nimel, et säilitada riigi toetusraha.

Paljastused, et Taani ühes mainekaimas koolis kogesid õpilased vägivalda ja seksuaalset kuritarvitamist, on tekitanud riigis järellainetusi juba mitu kuud, samas kui õppeasutus eitab, et neil on käitumiskultuuriga laialdasi probleeme.

«Ma ärkan selle peale, et mind hoitakse kinni. Keegi hoiab mul silmi kinni ja keegi hoiab jalgu ja käsi ning keegi pistab sõrme mulle tagumikku,» kirjeldas üks varasem Herlufsholmi internaatkooli õpilane anonüümselt eliitõppeasutuses üle elatut mais TV 2 eetrisse läinud dokumentaalfilmis «Herlufsholmi saladused».

Pärast filmi linastumist on politsei saanud avalduse üle paarikümne ahistamis- ja kiusujuhtumi kohta. Lisaks filmis välja toodule on jõudnud Taani haridusametile kirjeldused, kuidas nooremaid õpilasi on sunnitud jooma vanemate uurini, neid on lämmatatud ja tiritud tualettruumi põrandale ning tehtud neile haiget aluspesu vägivaldselt tirides.

Juba 1565. aastast tegutsenud kool on populaarne riigi eliidi seas ning skandaali vallandudes õppis seal ka Taani kroonprintsi Frederiku ja printsess Mary vanim laps, Taani tulevane troonipärija prints Christian. Kui esialgu jäi kroonprintsipaar selle juurde, et koolist vaid meeldivaid kogemusi omav Christian jätkab õpinguid Herlufsholmis ja sügisest liitub temaga ka õde printsess Isabella, siis lumepallina paisuv kuritarvitamisskandaal sundis neid peagi meelt muutma ja mõlemale lapsele on praeguseks leitud uus kool.

Herlufsholmi internaatkoolis käis ka Taani kroonprintsi vanim laps prints Christian (paremal), kelle vanemad otsustasid skandaali puhkedes mujale õppima saata. Sügisel oleks pidanud Herlufsholmis koolipinki asuma pere teinegi laps printsess Isabella (vasakult teine), kuid temagi jätkab õpinguid nüüd mujal. Pildil tänavu suvel Koldingis jooksuvõistlusel ka kroonprintsipaari nooremad lapsed Josephine ja Vincent.

Põhjus, miks ligi poolsada TV 2 dokumentaalfilmi valmimises osalenud endist Herlufsholmi õpilast kirjeldas oma üleelamisi anonüümselt, peitub paljuski sealses õpilaskonnas – nii mõnigi kannatanu ütles, et nende endised klassikaaslased on nüüd tähtsal kohal ärielus ja esile astumine võiks tuua neile kaasa valusaid tagajärgi.

Filmimeeskonnaga kõnelenud tunnistajad nimetasid Herlufsholmis valitsevat kultuuri sadistlikuks. Näiteks kirjeldati, kuidas juhuslikult võidi mõni noorem õpilane valida mängu «Kes tahab saada miljonäriks?» ning vale vastuse eest karistati peksuga. Ühel puhul ei suutnud nooruk selle järel isegi minema roomata.

Nii mõnigi kannatanu ütles, et nende endised klassikaaslased on nüüd tähtsal kohal ärielus ja esile astumine võiks tuua neile kaasa valusaid tagajärgi.

Kurja juurena toodi välja nn prefektisüsteem, kus vanematele õpilastele anti internaadis õigus hoida korda 15–30-kohalistes magamissaalides ja karistada reegleid rikkunud õpilasi.

Kohe skandaali lahvatamise järel vallandas kooli nõukogu direktori ja pärast hävitavat kriitikat Taani haridusametilt astus nõukogu kesksuvel ka ise täies koosseisus tagasi. Tulevikus kuritarvituste vältimiseks tühistati Herlufsholmis prefektisüsteem ja vägivalla vältimiseks magamissaalides saavad internaadis elavad õpilased edaspidi oma toad, vahendas avalik-õiguslik ringhääling DR.

Skandaal paisub aga edasi, kuna Herlufsholm keeldub täitmast haridusameti korraldust maksta tagasi alates mullu detsembrist saadud riiklik toetus, mille kogusumma küündib miljonitesse Taani kroonidesse, vahendas ajaleht Berlingske läinud nädalal.

Kooli nõukogu tõrjub korraldust, kuna leiab, et kuritarvitamised olid vaid üksikjuhtumid, millega on tegeletud.

Õppemaks küündib Herlufsholmis New York Timesi andmeil kuni 20 000 euroni.

Eelmisel kümnendil raputas samasugune skandaal Rootsi üht kuulsaimat internaatkooli. Esmalt pöördus Rootsi kooliinspektsioon riigi keskosas tegutseva Lundsbergi kooli asjus politseisse 2011. aasta sügisel, kui selgus, et vanemad õpilased kasutasid nooremaid oma käsualustena ning pruukisid nende kallal psühholoogilist ja füüsilist vägivalda, vahendas SVT. Lundsbergis kehtis samuti Herlufsholmi prefektisüsteemiga sarnane kord, kus vanematele õpilastele anti rohkem võimu.

Toona ei läinud inspektsioon asjaga kaugemale, leides, et kool oli sisse viinud vajalikud muudatused. 2013. aastal ilmnes aga juhtum, kus nn rebaseks löömise käigus kasutati uute õpilaste kallal kuuma triikrauda, mis suruti neile seljale. Sel korral mõistis kohus kaks Lundsbergi kooli õpilast süüdi kehavigastuste tekitamises ja inspektsioon sulges ajutiselt õppeasutuse.

1896. aastal asutatud Lundsbergi koolis on teiste seas õppinud näiteks Rootsi praeguse kuninga Carl XVI Gustafi isa prints Gustaf Adolf ja tema poeg prints Carl Philip lõpetas õppeasutuse 1999. aastal.

Kommentaarid
Tagasi üles