T, 4.10.2022

Tokyo taunis Venemaa Kuriili-lepingu ülesütlemist

Interfax/BNS
Tokyo taunis Venemaa Kuriili-lepingu ülesütlemist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lenini kuju ja õigeusu kirik Lõuna-Kuriilidel Kunaširi saarel. Foto on illustratiivne.
Lenini kuju ja õigeusu kirik Lõuna-Kuriilidel Kunaširi saarel. Foto on illustratiivne. Foto: Yuri Maltsev/File Photo/Reuters / Scanpix

Jaapani välisminister Yoshimasa Hayashi nimetas täna vastuvõetamatuks Venemaa otsust öelda lahti lepingust, mis võimaldas suurel hulgal jaapanlastel lihtsustatud korras külastada Kuriili saari.

«Jaapani välisminister Yoshimasa Hayashi mõistis selle Venemaa sammu hukka, nimetades seda täiesti vastuvõetamatuks,» vahendab agentuur Kyodo.

Minister ütles ka, et Tokyo ei ole Moskvalt selle kohta veel ametlikku teadet saanud. Hayashi lisas, et Jaapani valitsus saatis nende sündmustega seoses diplomaatiliste kanalite kaudu Venemaale protesti.

Lisaks, nagu teatas ajaleht South China Morning Post, arvustas Jaapani valitsuse peasekretär Hirokazu Matsuno Venemaa ametivõime selle eest, et Kuriili saarte lõunaosas, mille kuuluvuse üle Tokyo vaidleb, toimub sõjaväeõppus Vostok-2022.

Matsuno märkis, et Jaapani kaitseministeerium registreeris ka Jaapani merel, Hokkaido saare Kamui neemest 190 km läänes kuue Vene ja Hiina laeva tuleharjutuse.

Pühapäeval teatas Hiina kaitseministeerium, et Hiina sõjaväelased osalevad Jaapani merel ühisõppustel Venemaaga. Eelkõige harjutavad sõjaväelased meremiinide hävitamist. Ajaleht selgitab, et ei ole aga selge, kas Hiina sõjaväelased osalevad õppustel otse Kuriili saartel.

Eile sai teatavaks, et Venemaa peaminister Mihhail Mišustin allkirjastas korralduse lõpetada Jaapani kodanike - endiste elanike ja nende pereliikmete - hõlbustatud visiitide korraldamine Iturupile, Kunaširile, ja Väike-Kuriidele (Sahhalini oblast).

Venemaa välisministeeriumile tehti ülesandeks teatada otsusest Jaapani poolele.

Jaapan nõudleb nelja lõunapoolset Kuriili saart – Iturupi, Kunaširi, Šikotani ja Habomaid, viidates 1855. aasta kaubanduse ja piiride kokkuleppele.

Moskva seisukoht on, et Lõuna-Kuriilid said pärast Teist maailmasõda NSV Liidu osaks ning Venemaa suveräänsus nende üle on väljaspool kahtlust.

Märksõnad
Tagasi üles