N, 30.11.2023

Iraan nimetas Euroopa riikide tuumaleppe avaldust kahetsusväärseks

Facebook
Comments
Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Nasser Kanani.
Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Nasser Kanani. Foto: AREF TAHERKENAREH / EPA / SCANPIX

Iraani välisministeerium kirjeldas Saksamaa, Prantsusmaa ja Suurbritannia laupäevast ühisavaldust Iraanis siiruse kohta taastada 2015. aasta tuumalepe kui «mittekonstruktiivset» ja «kahetsusväärset».

«On üllatav ja kahetsusväärne, et olukorras, kus diplomaatiline suhtlus ja sõnumite vahetamine jätkuvad... läbirääkimiste lõpetamiseks,» esitab kolm Euroopa osapoolt sellise mittekonstruktiivse avalduse, ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Nasser Kanani.

Euroopa riigid hoiatasid, et Teherani seisukohad seavad leppe tegemise ohtu.

Iraani kõige hiljutisemad nõudmised läbirääkimistel «tekitavad tõsist kahtlust Iraani kavatsuste ja pühendumuse kohta jõuda JCPOA osas eduka tulemuseni», teatasid Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia ühisavalduses.

Läinud kuul paistis, et Euroopa vahendajad on teinud tuumaleppe taastamisel edusamme, kuna Iraan jäi leppe lõpptekstiga suuresti rahule.

Lootus kahanes, kui Ühendriigid andsid tekstile vastuse, millele omakorda vastas Iraan.

Kolme Euroopa riigi teatel oli Teheranile esitatud lõpptekst toonud nad «oma paindlikkuse piirini».

«Kahjuks ei otsustanud Iraan seda kriitilist diplomaatilist võimalust kasutada, vaid on jätkanud oma tuumaprogrammi laiendamist oluliselt kaugemale tasemest, mis on tsiviilotstarbeks usutav.»

Iraani tuumaleppe torpedeeris 2018. aastal USA toonane president Donald Trump, kes taaskehtestas Teheranile karmid sanktsioonid.

Leppe alusel pakuti Iraanile leevendust sanktsioonidest vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele.

USA välisminister Antony Blinken ütles reedel, et Iraan on teinud tuumakõnelustel vähikäiku. Ta hoiatas, et Washington ei nõustu leppega, kus riigi kõige põhilisemaid nõudmisi ei täideta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles