Skip to footer
Saada vihje

Lätlased on hakanud toidupoes rohkem näppama

Läti kerjus. Foto on illustratiivne.

Turvafirma G4S Läti haru kinnitusel on hakanud kasvama poevarguste arv ning ettevõte hoiatab varguste võimaliku suurenemise eest sügisel ja talvel, vahendas Läti rahvusringhääling. 

Riikliku politsei andmetel registreeriti Lätis 2020. aastal ligikaudu 10 000 kuritegu, mille hulka kuuluvad pisivargused ja pettused ning väikesemahulised omastamised. 2021. aastal see arv vähenes ja registreeriti veidi üle 6000 kuriteo, kuid tänavu on esimese kuue kuu jooksul registreeritud ligi 4000 sellist kuritegu. Politsei seostab mullust langust koroonapiirangutega.

Kuigi juba praegu on kauplustes tuvastatud varguste arvu suurenemine, ei taha Läti raadiole kommentaari andnud kauplused seda seostada inflatsiooni ja hinnatõusuga.

Varguste arv kauplustes on küll kasvanud, kuid seda ei saa seletada inflatsiooniga, vaid pigem inimeste hoolimatusega iseteeninduskassades, arvab jaekaubandusvõrgu Rimi Läti avalike suhete juht Juris Šleiers.

«Võrreldes eelmise aastaga võib öelda, et varguste arv on suurenenud [...]. Ilmselt on see tingitud sellest, et me suurendame iseteeninduskassade arvu ja inimesed on lihtsalt hooletud ja viivad kaupa läbi või ei skaneeri neid,» selgitas Šleiers. Ka Maxima Läti esindaja sõnul on varguste arv kasvanud.

«Sügisel suureneb varguste arv siis, kui algab kool ja poodides panevad sel ajal tavaliselt pisivargusi toime õpilased. Võimalus, et varguste arv võib suureneda inflatsiooni tõttu, on olemas, kuid see on praegu ebatõenäoline,» kommenteeris Elvi poevõrgustiku pressiesindaja Vineta Grigāne-Drande.

«Inflatsiooni tõttu on poevarguste arv oluliselt suurenenud ja see kasvab ka lähikuudel, samuti on muutunud varaste profiil. Seda teevad nüüd kõik – alates lastest kuni pensionärideni,» kõneles turvafirma G4S Läti sisejulgeolekuteenuste juht Artis Velšs.

Tema hinnangul võib olla vargustenumbri tõusu üks põhjus suhteliselt vaba juurdepääs kaupadele, teiseks toob ta välja majandusliku ja finantsolukorra ning toodete hinna.

Kui enne inflatsiooni varastati tavaliselt kallimaid kaupu, nagu alkohol, kohv, kalatooted, pesuvahendid või kallimad šokolaadid, siis nüüd varastatakse ka selliseid tooteid, mille hind on tõusnud, näiteks või. 

«Üldiselt võib öelda, et vargustrend on kasvav. Kui me vaatame G4S Läti statistikat, siis oleme septembri alguseks kinni pidanud ligi 10 000 inimest. Tavaliselt võtame terve aasta peale kokku sama palju,» lisas Velšs.

Kommentaarid
Tagasi üles