R, 27.01.2023

ÜLEVAADE ⟩ Putin käis Samarkandis Hiina toetust otsimas

Margus Parts
, toimetaja
Putin käis Samarkandis Hiina toetust otsimas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hiina riigipea Xi Jinping ja Vene president Vladimir Putin eile Shanghai Koostööorganisatsiooni kohtumisel Samarkandis. 
Hiina riigipea Xi Jinping ja Vene president Vladimir Putin eile Shanghai Koostööorganisatsiooni kohtumisel Samarkandis. Foto: Aleksandr Demjantšuk/AP/Scanpix

Muistsesse Siiditee linna Samarkandi kogunesid eile paariteistkümne riigi juhid, kes esindavad umbes 40 protsenti maailma rahvastikust. Sellest hoolimata olid kõigi silmad Vene riigipeal Vladimir Putinil ja tema Hiina ametikaaslasel Xi Jinpingil, kellest viimane ei olnud kodumaalt lahkunud ligi kolm aastat.

Loosungi all «Maailm tuleb Samarkandi!» korraldatud Shanghai Koostööorganisatsiooni (SKO) kohtumine algas eile õhtul võõrustajamaa Usbekistani presidendi Šavkat Mirzijevi korraldatud õhtusöögiga. Täna peavad riigi- ja valitsusjuhid kohtumisi istungite formaadis. Ürituse kõige tähtsamat osa aga kavast ei leia – tippkohtumise kõrvalt pidasid kohtumise Putin ja Xi.

Tegu on kahe riigi liidrite esimese kohtumisega pärast Venemaa invasiooni algust Ukrainasse. Putin tahab SKOga näidata, et Venemaa ei ole rahvusvaheliselt isoleeritud, Xi aga kasutab võimalust poleerida globaalse haardega riigimehe kuvandit enne Kommunistliku Partei kongressi järgmisel kuul.

Märksõnad
Tagasi üles