Kõrgõzstan teatas relvarahust Tadžikistaniga

Copy
Kõrgõzstani president Sadõr Džaparov (vasakul) ja Tadžikistani president Emomali Rahmon Usbekistanis Samarkandis 16. september 2022.
Kõrgõzstani president Sadõr Džaparov (vasakul) ja Tadžikistani president Emomali Rahmon Usbekistanis Samarkandis 16. september 2022. Foto: Kõrgõzstani presidendi kantselei/EPA/Scanpix

Kõrgõzstan ja Tadžikistan leppisid reedel kokku relvarahus, mis peab lõpetama mitu päeva kestnud ning inimelusid nõudnud piirikokkupõrked, teatasid Kõrgõzstani võimud.

«Kõrgõzstani ja Tadžikistani riiklike julgeolekukomiteede juhid Kamtšõbek Tašiev ja Saimumin Jatimov leppisid kokku relvarahus kell 16.00 kohaliku aja järgi (Eesti aja järgi kell 13.00),» seisab Kõrgõzstani piirivalve avalduses.

Venemaa on pakkunud end vahendajaks kahe riigi konfliktile, milles on saanud mitu inimest surma ja mitukümmend kannatada.

Kõrgõzstan on süüdistanud Tadžikistani relvajõude vastasseisu ägestamises, tulistades rakette piirilinna Batkeni.

Kokkupõrked eskaleerusid ajal, mil mõlema riigi juhid osalesid Usbekistanis piirkondlikul tippkohtumisel, millest võtsid osa ka Vene president Vladimir Putin ja Hiina riigipea Xi Jinping.

Vene välisministeerium kordas ettepanekut vahendada kahe riigi kõnelusi pärast relvarahu ning kutsus rakendama meetmeid, et takistada katseid kriisi süvendada, seal hulgas kolmandate poolte provokatsioonide kaudu.

Lahingud puhkesid reedel. Mõlemad pooled süüdistasid teineteist raskerelvade kasutamises.

Kõrgõzstani piirivalve teatas, et Batkeni lennujaam ja linna ümbrus langesid Tadžiki vägede mitmikraketiheitjate rünnaku alla ning kannatada sai taristu.

Piirivalve kinnitas, et rünnakud lüüakse tagasi ning takistatakse tadžikkidel asulate hõivamist.

Terviseministeeriumi teatel sai kannatada vähemalt 42 inimest ning Batkeni piirkonna meditsiiniasutused on seatud kõrgendatud valmisolekusse.

Tadžikistan süüdistas omakorda Kõrgõzstani lahingute alustamises, rünnates tsiviiltaristut ja elamuid.

Vene uudisteagentuur RIA Novosti teatas viitega ametlikele allikatele, et vähemalt üks tadžiki piirivalvur sai surma ja kolm haavata.

Kõrgõzstan teatas ka tsiviilelanike evakueerimisest piirialalt.

Kõrgõzstani ja Tadžikistani juhid andsid vägedele korralduse taanduda.

Tadžikistani president Emomali Rahmon kohtus reedel Usbekistani tippkohtumise kõrvalt oma Kõrgõzstani ametivenna Sadõr Džaparoviga, riigipead andsid vägedele korralduse taanduda pärast piirikokkupõrkeid, edastas Kõrgõzstani presidendikantselei.

«Kahe riigi liidrid leppisid kokku, et annavad asjaga seotud struktuuridele korralduse tulistamine lõpetada ning viia väed ja varustus kontaktjoonelt ära,» ütles Biškek avalduses.

Tagasi üles