R, 27.01.2023

Iisraeli ja Türgi liidrid kohtuvad järgmisel nädalal ÜRO-s

Iisraeli ja Türgi liidrid kohtuvad järgmisel nädalal ÜRO-s
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Iisraeli peaminister Yair Lapid (paremal) võõrustas neljapäeval Araabia Ühendemiraatide välisministrit Abdullah bin Zayedi.
Iisraeli peaminister Yair Lapid (paremal) võõrustas neljapäeval Araabia Ühendemiraatide välisministrit Abdullah bin Zayedi. Foto: Iisraeli peaministribüroo / apaimages / Scanpix

Iisraeli peaminister Yair Lapid kohtub Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga ÜRO Peaassamblee raames teisipäeval seoses kahe riigi vahepeal külmunud suhete sulamisega.

Lapidi büroo teatel sõidab valitsusjuht New Yorki esmaspäeva õhtul ning tal on kavas esineda Peaassambleele kõnega neljapäeval.

Allikas ütles, et kohtumine Erdoğaniga leiab aset teisipäeval.

Iisraeli relvajõudude ülem kindralleitnant Aviv Kohavi teatas oma esimesest külaskäigust Prantsusmaale ja Poola, kus ta kohtub mõlema riigi kõrgete ametnikega.

Türgi ja Iisrael teatasid augustis oma diplomaatiliste suhete täielikust taastamisest pärast aastaid kestnud pingeid.

Maikuus tegi visiidi Iisraelisse Mevlüt Çavuşoğlu, olles 15 aasta jooksul esimene Türgi välisminister, kes on juudiriiki külastanud.

Erdoğan nimetas Iisraeli presidendi Isaac Herzogi märtsikuist visiiti Ankarasse «pöördepunktiks meievahelistes suhetes».

Kahe riigi vahelised suhted halvenesid 2008. aastal, pärast Iisraeli sõjaväe operatsiooni Gazas. Seejärel külmusid suhted 2010. aastal, kui Iisraeli eriüksuslaste rünnakus Türgi laeval Mavi Marmara sai surma kümme inimest. Tegu oli laevaga, mis kuulus humanitaarabi laevastikku, mille eesmärk oli murda läbi Iisraeli blokaadist Gaza sektorile.

Lühike lepitusperiood kestis 2016. aastast 2018. aastani, kui Türgi kutsus tagasi oma suursaadiku ja saatis välja Iisraeli oma seoses palestiinlaste tapmisega. Iisraeli sõdurid lasksid piiriala meeleavaldustel 2018. ja 2019. aastal maha üle 200 palestiinlase.

Märksõnad
Tagasi üles