R, 30.09.2022

Valimiseelne soojendus tõotab anda Mehhikole esimese naispresidendi

AFP/BNS
Valimiseelne soojendus tõotab anda Mehhikole esimese naispresidendi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mehhiko pealinna México linnapeast Claudia Sheinbaumist võib saada riigi esimene naissoost riigipea.
Mehhiko pealinna México linnapeast Claudia Sheinbaumist võib saada riigi esimene naissoost riigipea. Foto: HENRY ROMERO / REUTERS / Scanpix

Mehhikos asuvad poliitilist soojendusdressi maha viskama kandidaadid, kelle seast võrsub tõenäoliselt järeltulija president Andrés Manuel López Obradorile, pealinna México linnapeast Claudia Sheinbaumist võib saada riigi esimene naissoost riigipea.

Presidendivalimised peetakse 2024. aasta juulis ning ametlikult ei ole veel valimiskampaania alanud. Kuid sellele vaatamata on sotsiaalmeedias alanud niinimetatud «laikide sõda», milles teadlane ja López Obradori lähedane liitlane Sheinbaum (60) veab vägikaigast välisminister Marcelo Ebrardiga (62).

Mõlemad loodavad saada võimuerakonna Morena presidendikandidaadiks.

«Naine võib olla astronaut, advokaat, politseinik, asekuberner ja vabariigi president,» ütles Sheinbaum hiljuti väljaspool pealinna oma toetajatele.

Nädalavahetusel iga-aastast kongressi pidava partei liikmed valivad Morena kandidaadi välja 2023. aastal ning arvamusküsitluste kohaselt on nende valik tõenäoliselt järgmine president, kes valitseb ühe kuue aasta pikkuse ametiaja.

Augusti lõpus avaldatud Enkolli arvamusküsitluse kohaselt soosiks 35 protsenti vastanuist Sheinbaumi Morena kandidaadina, samas oli Ebrard 26 protsendi respondentide eelistus.

Ühtlasi ütles 82 protsenti, et hääletaks presidendivalimistel naise poolt. Tegemist on märgiga tohutust muutusest ühiskonnas, kus on valitsenud sügav macho'likkuse traditsioon.

Samas näitas 6. septembril avaldatud Poligrama uuring, et Sheinbaumi ja Ebrardi toetuse seis on tasavägine.

Ehkki López Obrador on öelnud, et toetab ükskõik millist võitvat kandidaati, siis sageli näitab ta välja oma toetust Sheinbaumile, keda ta on kirjeldanud kui «äraostmatut» ja «veendumustega» inimest.

Ebrard, kes on olnud samuti México linnapea, «teab, kuidas valitseda ja olla sealjuures tõhus», kuid ta ei ole praegusele riigipeale sedavõrd lähedane usaldusisik kui Sheinbaum, ütles poliitikaanalüütik Pablo Majluf.

Riigipea toetus püsib hetkel tugev, üle 60 protsendi.

Leedu ja Bulgaaria juurtega Sheinbaum tunneb suurt motivatsiooni jätkata López Obradori reformikava ning tema ambitsioon on tõusta Mehhiko ajaloo esimeseks naispresidendiks, ütles naisele lähedane allikas AFP-le.

Prantsuse juurtega Ebrard püüab oma nähtavust tõsta siseriikliku ringireisimisega lisaks oma ametist tulenevale rahvusvahelisele haardele, millega seoses võtab ta esmaspäeval Londonis osa ka eelmisel nädalal surnud kuninganna Elizabeth II matustest.

Märksõnad
Tagasi üles