Nancy Pelosi sarjas Armeeniat külastades Aserbaidžaani

Copy
USA kongressi esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi Jerevanis.
USA kongressi esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi Jerevanis. Foto: Stepan Poghosyan/Photolure/AP/Scanpix

USA esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi mõistis täna Jerevanis hukka Aserbaidžaani rünnakud Armeenia vastu.

Kahe Lõuna-Kaukaasia riigi vahel puhkesid sel nädalal lahingud, kus tapeti kokku üle 200 inimese.

«Mõistame need rünnakud kongressi nimel karmilt hukka,» ütles Pelosi pressikonverentsil.

Rünnakuid ebaseaduslikuks nimetanud Pelosi süüdistas Aserbaidžaani konfliktis, mis «ohustab väljavaateid väga vajaliku rahulepingu sõlmimiseks».

Armeenia parlamendi spiiker Alen Simonjan ütles, et vaenutegevus Kaukaasia vaenupoolte vahel lõppes ööl vastu neljapäeva tänu USA vahendusele. Venemaa varasemad katsed vaherahu sõlmida ebaõnnestusid.

«Oleme tänulikud USA-le nende vahendusel saavutatud hapra relvarahu eest,» ütles ta ühisel pressikonverentsil Pelosiga.

Laupäeval Jerevani kolmepäevasele visiidile saabunud Pelosi on kõrgeim USA ametnik, kes on käinud Armeenias pärast seda, kui see 1991. aastal Nõukogude Liidust iseseisvus.

Armeenia ja Aserbaidžaan on pidanud 1990. aastatel ja 2020. aastal maha kaks verist sõda vaidlusaluse Mägi-Karabahhi piirkonna pärast.

USA juhib koos Prantsusmaa ja Venemaaga Minski vahendajate rühma, mis juhtis aastakümneid kestnud rahuläbirääkimisi Bakuu ja Jerevani vahel Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) egiidi all.

Kuus nädalat väldanud sõda nõudis 2020. aastal mõlemalt poolelt kokku enam kui 6500 sõduri elu ja lõppes Venemaa vahendatud relvarahuga.

Lepingu kohaselt loovutas Armeenia territooriumi, mida ta oli aastakümneid kontrollinud, ja Moskva saatis habrast vaherahu jälgima umbes 2000 Vene rahuvalvajat.

Mägi-Karabahhi armeenlastest separatistid lõid Aserbaidžaanist lahku, kui Nõukogude Liit 1991. aastal kokku varises. Sellele järgnenud konflikt nõudis umbes 30 000 inimelu.

Tagasi üles