E, 3.10.2022

Venemaa kuulutas välja osalise mobilisatsiooni

Venemaa kuulutas välja osalise mobilisatsiooni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 45
Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: sputnik

Venemaa president Vladimir Putin kuulutas kolmapäeva hommikul tehtud telepöördumises välja osalise mobilisatsiooni.

Putin ütles, et oli vaja võtta kiiresti vastu otsus, et kaitsta rahvast «vabastatud maadel». «Seepärast palusin kaitseministeeriumil nõustuda «osalise mobilisatsiooniga»,» lisas Putin. Dekreet olevat juba allkirjastatud ja osaline mobilisatsioon algab täna.

Putini sõnul on Venemaa armee silmitsi kollektiivse lääne sõjaliste operatsioonidega üle 1000 kilomeetri pikkusel rindejoonel Ukrainas. Need, kes on sõjaväe reservis, kutsutakse väkke. Vene sõdurite lepinguid pikendatakse osalise mobilisatsiooni raames määramata ajaks.

Presidendi sõnul kutsutakse teenistusse eeskätt need, kes on reservis ja juba läbinud väljaõppe relvajõududes.

Šoigu sõnul mobiliseeritakse 300 000 reservväelast

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu sõnul mobiliseeritakse 300 000 reservväelast. Ta lisas, et osalisest mobilisatsioonist jäetakse kõrvale tudengid ja ajateenijad. Šoigu sõnul moodustab see vaid väikese osa Venemaa ressurssidest. Ta ütles ka, et kõik mobiliseeritavad saavad enne Ukrainasse saatmist täiendava sõjalise väljaõppe.

Šoigu teatas ka, et Venemaa on Ukrainas kaotanud 5937 sõdurit. Võrdluseks: Ukraina peastaabi tänahommikuste andmete põhjal on agressioonis hukkunud 55 110 Vene sõdurit.

«Meie kodumaa kaitseks ja terviklikkuse nimel pean vajalikuks toetada osalist mobilisatsiooni,» ütles Putin pöördumises. Putini sõnul tahab lääs Venemaa hävitada ja osadeks lõhkuda. «Oma agressiivses Venemaa-vastases poliitikas on lääs ületanud kõik piirid,» ütles ta. 

Putin ütles, et kasutab kõiki nende käsutuses olevaid vahendeid ja et need, kes üritavad Venemaa vastu tuumašantaaži kasutada, leiavad, et olukorda saab ka nende vastu pöörata. Ta osutas «mõne juhtiva NATO riigi kõrgete esindajate» väidetavatele avaldustele võimalusest kasutada Venemaa vastu «massihävitustuumarelvi».

​«Neile, kes lubavad endale Venemaa kohta taolisi avaldusi, tahan meenutada, et ka meie riigil on mitmesuguseid hävitusvahendeid ning mõnel juhul on need moodsamaid kui NATO riikidel,» ütles Putin.

Putin jagas taas ähvardusi

President rõhutas oma telepöördumises, et on valmis riiki kõigi vahenditega kaitsma ning tõi välja, et Venemaal on kaasaegsed ja hävitavad relvad. «See ei ole bluff. Ja need, kes üritavad meid tuumarelvadega šantažeerida, peaksid teadma, et tuul võib pöörata ja suunduda nende poole,» ähvardas Putin.

Putin ütles ka, et Venemaa toetab täielikult sel nädalavahetusel Luhanskis, Donetskis, Hersonis ja Zaporižžjas väljakuulutatud rahvahääletusi Venemaa Föderatsiooniga ühinemiseks. Ta süüdistas läänemaailma 2014. aastal Ukrainas Venemaa vastu sõja alustamisega.

Putini kõnet oodati juba eile õhtul pärast seda, kui teatati, et Venemaa poolt okupeeritud Ukraina piirkondades kavatsetakse korraldada nn referendumid regioonide liitmise üle Venemaaga.

Putini kordas taaskord väidet, et Venemaa «sõjaline erioperatsioon» Ukrainas oli möödapääsmatu ja selle eesmärgid jäävad muutumatuks. Ta kordas, et Kiiev olevat keeldunud avalikult Donbassi probleemi lahendamast ja teatanud oma «pretensioonidest tuumarelvadele».

Putini sõnul olevat olnud vältimatu Ukraina «uus rünnak Donbassile», millele oleks järgnenud «rünnak Krimmi ja Venemaa vastu».

«Sellega seoses oli otsus ennetava sõjalise operatsiooni kohta igati vajalik ja ainuvõimalik. Selle peamised eesmärgid – kogu Donbassi territooriumi vabastamine – on olnud ja jäävad muutumatuks,» kuulutas president.

Uudis on täiendamisel.

Märksõnad
Tagasi üles