K, 5.10.2022

Ukraina sai sõjavangide vahetusega tagasi mitu Azovi komandöri

Täiendatud kell 3.43
BNS
Ukraina sai sõjavangide vahetusega tagasi mitu Azovi komandöri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Ümberpiiratud Mariupoli sadamalinna terasetehases Azovstal ülekaalukale Vene okupatsiooniväele nädalaid südikalt vastu pannud ja seeläbi Ukraina vastupanuvõitluse sümboliks tõusnud Azovi pataljoni komandörid turvalises avaldamata kohas kolmapäeval, 21. septembril. Vasakult Ukraina siseminister Denõss Monastõrskõi, Azovi komandörid Svjatoslav Palamar, Denõss Šlega, Denõss Prokopenko (keskel) Oleh Homenko, Serhi Volõnskõi ja Ukraina kaitseministeeriumi luure peavalitsuse juht Kõrõlo Budanov (paremal).
Ümberpiiratud Mariupoli sadamalinna terasetehases Azovstal ülekaalukale Vene okupatsiooniväele nädalaid südikalt vastu pannud ja seeläbi Ukraina vastupanuvõitluse sümboliks tõusnud Azovi pataljoni komandörid turvalises avaldamata kohas kolmapäeval, 21. septembril. Vasakult Ukraina siseminister Denõss Monastõrskõi, Azovi komandörid Svjatoslav Palamar, Denõss Šlega, Denõss Prokopenko (keskel) Oleh Homenko, Serhi Volõnskõi ja Ukraina kaitseministeeriumi luure peavalitsuse juht Kõrõlo Budanov (paremal). Foto: Ukraina siseministeeriumi pressiteenistus / Stringer / Reuters / Scanpix

Ukraina ja Venemaa vahel aset leidnud sõjavangide vahetamise tulemusena vabanes ka 200 Mariupoli terasetehase Azovstal kaitsjat, kelle hulgas on ka mitu Azovi pataljoni komandöri, teatas presidendi kantseleiülem Andri Jermak.

Jermaki sõnul on komandörid – Denõss Prokopenko, Serhi Volõnskõi, Svjatoslav Palamar, Denõss Šlega ja Oleh Homenko – juba turvalises kohas, vahendas Ukraina portaal Unian ööl vastu neljapäeva.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et viis komandöri, nende hulgas ka Azovi pataljoni omad, viidi Türgisse osana operatsioonist, mida valmistati hoolikalt ja pikalt ette Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani teadmisel.

Vabastatud vangid jäävad Türgisse, kus nad on «täielikult turvatud ja mugavates tingimustes» kuni sõja lõpuni, lisas Zelenskõi.

Ukraina kaitsjate keeldumine alla anda Azovstalis, vaatamata toidu-, joogivee- ja laskemoona nappusele, võitis kõikjal riigis ja laialdaselt ka mujal maailmas rahva südame erakordse kangelaslikkuse eest seista vastu ülekaalukale Venemaa okupatsiooniväele, seda nii inimjõu kui relvastuse arvestuses.

Jermaki sõnul on ta Ukraina uurijatele juba kõik vajalikud tõendid edastanud.

Vastutasuks sai Venemaa endale riigireetjast Ukraina rahvasaadiku ja Vene presidendi Vladimir Putini ristiisa Viktor Medvedtšuki, kes anti vangide vahetuse käigus Moskvale üle.

«President Volodõmõr Zelenskõi seadis selge ülesande: tuua tagasi meie kangelased. Tulemus: meie kangelased on vabad. Toimus suur vangide vahetus. See leidis aset mitmes etapis ja väga erinevates kohtades. Vene vangistusest tõime tagasi 215 inimest,» ütles Jermak, kelle sõnul oli vabaks saanute seas sõjaväelasi, piirivalvureid, politseinikke, meremehi, rahvuskaartlasi, tolliametnikke ja tsiviilisikuid.

«Nende hulgas on ohvitsere, komandöre, Ukraina kangelasi, Azovstali kaitsjaid ja lapseootel naissõjaväelasi. Need, kellelt venelased tahtsid võtta elu, keda kutsuti »natsideks«, on meie tugevad inimesed, keda lahingud ja vangistus ei murdnud.»

Jermaki sõnul saavutati Ukraina kaitsjate vabastamine tänu isiklikele eraviisilistele läbirääkimistele Zelenskõi ja Erdoğani osalusel.

«Venelased tahtsid meid nende eludega šantažeerida, aga me ei anna neile võimalust seda kellegagi teha. Vabastatute hulgas on ka 10 Ukraina eest võidelnud välismaalast, keda ähvardati surmaga. Nad on juba (Saudi Araabia pealinnas) Riyadis,» ütles Jermak.

Tema sõnul vahetati 200 Ukraina kangelast Medvedtšuki vastu, «kes on juba uurijatele andnud kõikvõimalikud tõendid». Lisaks anti viie Azovstali kangelaskomandöri vastu 55 vene sõjavangi, «kes ei tunne meie vastu mingit huvi».

«See oli keeruline protsess,» sõnas Jermak.

«Mul on väga hea meel näha meie poisse ja tüdrukuid vabaduses. Selle nimel tasub elada. Iga ukrainlase elu on meie jaoks kõrgeim väärtus. Iga meie kodanik vabastatakse. Me toome omad alati tagasi,» kirjutas Jermak, avaldades tänu kõigile vahetusega seotud inimestele, «kes on seda titaanlikku tööd teinud».

«Õnnitlen siiralt meie kangelasi nende koju naasmise puhul. Anname neile kogu vajaliku abi - meditsiinilist, sotsiaalset ja muud. Nende tagasipöördumine on Ukraina rahva teene, iga Ukraina kaitsja, iga oma tagalat tagava inimese teene,» sõnas Jermak. «Ees on veel palju katsumusi. Ja me oleme valguse poolel ning maailm on meie poolel.»

Aprillis kinni peetud Medvedtšukki süüdistab Ukraina prokuratuur riigireetmises, terroriorganisatsiooni tegevusele kaasaaitamises ja riiklike ressursside röövimise katses okupeeritud Krimmis.

Märksõnad
Tagasi üles