K, 30.11.2022

Zelenskõi venemaalastele: praegu otsustatakse, kas teie elu lõpeb

BNS
Zelenskõi venemaalastele: praegu otsustatakse, kas teie elu lõpeb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. Foto: Ukraina presidendiamet/Zuma Press Wire/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pöördus laupäeval mobilisatsiooni teemal venemaalaste poole, rõhutades, et käes on võtmehetk, millal otsustatakse, «kas teie elu lõpeb».

«Vene võim mõistab suurepäraselt, et saadab oma kodanikud surma – teisi variante pole ette nähtud,» lausus ta vene keeles.

Ta lisas, et Vene komandörid «ei hooli venelaste eludest – neil tuleb lihtsalt täita tühjad kohad pärast surnud, haavatud, põgenenud või vangistatud Vene sõdureid.»

«Kes need kohad täidab, see teie valitsust ei huvita. Isegi noored IT-spetsialistid, kes pole kunagi teeninud, isegi pensionärid, kes teenisid ainult Nõukogude armees. Seetõttu on praegu teie kõigi jaoks võtmehetk, aeg kui otsustatakse, kas teie elu lõpeb,» vahendas portaal Unian presidendi sõnu.

Zelenskõi rõhutas, et parem on kutset mitte vastu võtta, kui sõjakurjategijana võõral maal surra.

«Selle kuritegeliku mobilisatsiooni eest põgenemine on parem, kui sandiks jääda ja anda seejärel kohtu ees vastust vallutussõjas osalemise eest. Anda end Ukrainas vangi on parem, kui surra meie relvade läbi. Meie täiesti õiglaste löökide läbi, sest Ukraina kaitseb end selles sõjas,» ütles riigipea.

Ta lisas, et iga Vene kodanik teab, kuigi paljud seda ei tunnista, et «see on Venemaa, kes toob kurja».

«Ukraina tagab igale Vene sõdurile, kes alla annab, kolm asja. Esiteks koheldakse teid tsiviliseeritud viisil, vastavalt kõigile konventsioonidele. Teiseks, keegi ei saa teada teie vangilangemise asjaolusid, keegi ei saa Venemaal teada, et alistumine oli vabatahtlik. Ja kolmandaks, kui kardate Venemaale naasta ega soovi ise vahetust, leiame võimaluse tagada ka see,» kinnitas Zelenskõi.

Zelenskõi kutsus venekeelses pöördumises Moskva vägesid alla andma, öeldes: «Teid koheldakse tsiviliseeritud viisil .... keegi ei saa teada teie allaandmise asjaolusid.»

Mõni tund enne Ukraina presidendi avaldust karmistas Venemaa karistusi vabatahtliku allaandmise ja desertöörluse eest.

Märksõnad
Tagasi üles